učenici
Održan je Dan otvorenih vrata i školskih projekata

Na Danu otvorenih vrata i školskih projekata 9. svibnja 2024., u sklopu diseminacijskih aktivnosti Erasmus akreditacije u području odgoja i općeg obrazovanja, u SŠ Ban Josip Jelačić u Zaprešiću predstavljeni su projekti koji se u školi provode cijelu nastavnu godinu na školskoj, lokalnoj, županijskoj, međužupanijskoj, državnoj, ali i međunarodnoj razini.

Provedba projekta „Filmska pismenost u školi“

U sklopu projekta za darovite “Filmska pismenost u školi”, koji se financira putem potpora Ministarstva znanosti i obrazovanja, gunjanski redatelj Marko Dugonjić surađuje s nadarenim učenicima iz Osnovne škole “Antun i Stjepan Radić” Gunja.

Uloga umjetnosti

Svima je poznata privlačna snaga umjetnosti. Ona, međutim, ima i određenu društvenu funkciju: stvara mogućnost za zaradu, nadahnjuje ljude vjerom, oplemenjuje našu okolinu i podiže ugled pojedinca i zajednice.

Evolucija jezika

U knjizi „Podrijetlo čovjeka“ Darwin je uočio da je jezik neobična ljudska adaptacija koja zaslužuje ozbiljnu analizu u kontekstu evolucije. Nakon Darwina je uslijedilo cijelo stoljeće nagađanja o podrijetlu jezika, a tek su se nedavno stručnjaci zapitali koja je uopće funkcija jezika.

Nova izložba u Hrvatskom školskom muzeju

Nova izložba “Od vlastite učionice do vlastite sobe” na drugačiji način predstavlja povijest borbe za žensko obrazovanje u Hrvatskoj kroz priču o učiteljicama Mariji Jambrišak, Ivani Hirschmann i Nataliji Wickerhauser čije su životne puteve i pustolovine ilustrirale i animirale Petra Balekić, Klasja Habjan, Anamarija Kvas i Agata Lučić.