CARNet poziva osnovne škole da se prijave i tako postanu jedna od 250 europskih škola koja će kod svojih učenika u predmetnoj nastavi razvijati vještine potrebne za život i rad u 21. stoljeću.
CARNet u skladu sa svojom vizijom i misijom te s ciljem praćenja najnovijih svjetskih trendova u obrazovanju provodi još jedan europski projekt pod nazivom "Vrednovanje generičkih kompetencija 2020" (eng. Assessment of Transversal Skills 2020, ATS2020).
Već u osnovnoj školi učenike je potrebno početi pripremati za život i rad u 21. stoljeću. Potrebno je naučiti ih kako učiti, kako rješavati probleme s kojim se suočavaju u školi, ali i u svakodnevnom životu, kod njih razvijati sposobnost kritičkog i kreativnog promišljanja te ih motivirati da propituju ponuđene informacije i da žele znati više. Uz sve navedeno, neizbježno je primijeniti IKT u nastavi i omogućiti učenicima učenje i rad u inovativnim digitalnim okruženjima, te pritom kod njih razviti još jednu kompetenciju – digitalnu pismenost.
Upravo na razvoj ovih kompetencija usmjeren je projekt ATS2020 koji se provodi u okviru programa Erasmus+ kao "Ključna aktivnost 3: Podrška reformi politika". Jedan od glavnih ciljeva projekta je provesti pokusnu primjenu modela učenja u 25 škola u Hrvatskoj u školskoj godini 2016./2017. U svakoj školi, uz razredno odjeljenje u kojem će se provoditi pokusna primjena modela učenja, potrebna je i kontrolna skupina, odnosno razredno odjeljenje u kojemu će se nastava istog predmeta provesti na uobičajeni način. Rezultati pokusne primjene modela ATS2020 bit će dio međunarodnog istraživanja u 11 europskih zemalja u kojima se provodi projekt ATS2020.
Po isteku roka za prijavu, za škole koje su iskazale svoj interes popunjavanjem prijavnog obrasca, bit će organiziran webinar na kojem će biti objašnjeni detalji o provedbi projekta i pokusnoj primjeni modela učenja ATS2020, a zainteresirani će moći postavljati pitanja.
Ujedno ovim putem želimo obavijestiti da su dostupne snimke u kojima je objašnjen pojam generičkih kompetencija, zašto se smatraju neophodnima za uspješno sudjelovanje u društvu, koja je njihova uloga u Cjelovitoj kurikularnoj reformi, zašto je potrebno vrednovati generičke kompetencije, kako se one mogu vrednovati i ako su ishodi obrazovanja kompetencije, koje to promjene zahtijeva u vrednovanju?
Snimke webinara dostupne su na sljedećim poveznicama:
Više informacija o projektu i projektnim aktivnostima dostupno je na službenoj međunarodnoj mrežnoj stranici projekta: www.ats2020.eu i http://ats2020.eu/croatia.
ATS2020 projekt financiran je uz potporu Europske komisije. Sadržaj ove web stranice stajalište je autora, a Europska komisija ne odgovara za sadržaj i upotrebu istog.