Sve osnovne i srednje škole Republike Hrvatske pozvane su na sudjelovanje u stvaranju ove rubrike. Saznajte više...
Građanski aktivizam bio je glavna tema prve učeničke razmjene Erasmus+ projekta "Mali korak za film, veliki za europsko građanstvo" ("Small step for film, a big one for Eruopean citizenship"). Razmjena je održana u od 19. do 23. ožujka 2018. godine u Zagrebu, Čakovcu, Križevcima i Svetom Petru Orehovcu, mjestu gdje se nalazi OŠ Sveti Petar Orehovec, koordinator ovog projekta.
U partnerstvo su još uključene škole iz Italije, Poljske i Španjolske. Svi zajedno proteklog tjedna na brojnim aktivnostima učili su o aktivnom građanstvu ali i o medijskoj pismenosti.
Aktivnosti vezane uz građanski odgoj bile su sljedeće: radionica o građanskom aktivizmu, radionica o rasizmu i ksenofobiji te radionica bubnjanja s članovima Udruge Afrikanaca. Održano je i predstavljanje nekih od aktivnosti vezanih uz integraciju Roma na području Međimurske županije. O toj temi govorili su profesor Nikola Švenda i Maja Odrčić Mikulić iz Udruge Sfera
Radionicu o građanskom aktivizmu pripremili su djelatnici OŠ Sveti Petar Orehovec, kao jednu od ukupno 16, koje partneri okupljeni u ovom partnerstvu imaju obavezu pripremiti tijekom projekta. Radionicu o rasizmu i ksenofobiji vodile su Lovorka Bačić i Lana Jurman iz Centra za mirovne studije, a radionicu bubnjanja Prince Wale Soniyiki, Abyi Seyid i Komi Kayoute Balde.
Sudionici razmjene na jednoj su radionici pisali transparente za zamišljene prosvjede, a pripremili su i izložbu novinskih fotografija o prosvjedima u svojim zemljama. Izložba je održana u Gradskoj knjižnici u Križevcima, a otvorio ju je Dražen Hoffman iz Gonga. Svoje medijske kompetencije učenici su imali priliku uvećati sudjelovanjem na radionici "Etika i senzacionalizam u medijima", radionici video streaminga, radionici animiranog filma te prilikom posjete HRT-u. Na HRT-u im je Darko Flajpan, djelatnik Akademije HRT-a, predstavio aktivnosti koje Akademija provodi na području medijske pismenosti, a o povijesti HRT-a govorio im je radijski novinar Tomislav Šikić.
Radionicu o etici i senzacionalizmu u medijima vodio je Danijel Labaš, profesor s Hrvatskih studija i predsjednik Društva za komunikacijsku i medijsku kulturu. Profesor Labaš je učenicima predočio brojne primjere manipulacije. Među njima su bila i dva filma. Lažni dokumentarac "Sindrom 17" i kratki film o heroju praščiću, spasiocu male koze. No, nakon toga pokazao im je i film u kojem je prikazano kako je doista stvoren manipulativni sadržaj o hrabrom praščiću.
Kako napraviti video streaming pomoću besplatnog programa DigiCamControl, sudionike razmjene poučio je Teo Vukšan student multimedije s koprivničkog Sveučilišta Sjever. Učenicima i njihovim mentorima ovo je bio prvi susret s video streamingom. No, imaju još godinu dana kako bi sami ovladali ovom vještinom da bi sami, uživo na internetu, mogli prenositi dio festivalskih aktivnosti mini filmskog festivala, kojeg će održati u Italiji na posljednjoj razmjeni. Na tom festivalu planiraju prikazati vlastite filmove nastale tijekom dvogodišnjeg projekta.
Posve novo iskustvo za većinu sudionika razmjene bila je izrada animiranog filma. Njega su po scenariju, koji su unaprijed pripremili, radili pod mentorstvom Jasminke Ljubić Bijelić u čakovečkom ŠAF-u. Tema filma je građanski aktivizam i u filmu se prikazuje transformacija glavnog lika Nobodyija u aktivnog građanina.
Svojim partnerima domaćini su predstavili i dio naše kulture. Svi su bili oduševljeni posjetom Glazbenoj školi Alberta Štrige u Križevcima gdje su im učenici, učitelji te ravnateljica Branka Špoljar priredili izvrstan glazbeni program. Ponešto od hrvatske kulturne tradicije učenici i učitelji orehovečke škole predstavili svojim partnerima i na završnoj priredbi u PŠ Gregurovec.
Iduća razmjena ovog Erasmus+ projekta bit će u rujnu u Poljskoj, a dotad partnere čeka puno posla na pripremi repozitorija filmova i radionica koje će moći koristiti svi zainteresirani za poučavanje građanskog odgoja.
Više o razmjeni i cijelom projektu dostupno je na blogu projekta na mrežnoj stranici: https://smallstepforafilm.wordpress.com/