Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta na svojim je internetskim stranicama objavilo Protokol o pokretanju psiholoških kriznih intervencija u sustavu odgoja i obrazovanja.
Psihološka krizna intervencija predstavlja psihološku prvu pomoć i cilj joj je stabilizirati kognitivne i emocionalne procese kod ljudi koji su bili izravno ili neizravno izloženi kriznom događaju. Time se smanjuje učestalost pojave dugoročnih negativnih učinaka tog događaja na pogođene osobe i na zajednicu u kojoj se nalaze.
Psihološka krizna intervencija nije psihoterapija, već preventivni postupak u cilju sprječavanja dugoročnih posljedica kriznog događaja.
Ministarstvo znanosti obrazovanja i sporta imenovalo je članove Tima za psihološke krizne intervencije u sustavu odgoja i obrazovanja koji pokriva potrebe u predškolskim ustanovama, osnovnim i srednjim školama, učeničkim domovima i visokoškolskim ustanovama. To su posebno educirani stručnjaci za pružanje psihološke pomoći ove vrste. Edukaciju ovih stručnjaka provodi Društvo za psihološku pomoć u suradnji s nadležnim ministarstvima. Društvo za psihološku pomoć započelo je s provođenjem kriznih intervencija još 1995. godine. Timovi su do kraja 2013./2014. školske godine intervenirali više od 230 puta nakon kriznih događaja u brojnim organizacijama u različitim sustavima.
Detaljnije informacije pročitajte u dokumentima na internetskim stranicama Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta: