Obavijest o potpisanim ugovorima u okviru darovnice "Modernizacija školskih kurikuluma u strukovnim školama u skladu s Hrvatskim kvalifikacijskim okvirom i potrebama tržišta rada - faza II"

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, kao Posredničko tijelo razine 1, 24. veljače 2015. godine je donijelo Odluku o financiranju 28 projekata u okviru poziva za dodjelu bespovratnih sredstava HR.3.1.14. Modernizacija školskih kurikuluma u strukovnim školama u skladu s Hrvatskim kvalifikacijskim okvirom i potrebama tržišta rada - faza II u ukupnom iznosu od 46.265.263,47 HRK.

Poziv na dostavu projektnih prijedloga u okviru ovog natječaja sufinancira Europska unija iz Europskog socijalnog fonda (ESF) u skladu s Prioritetom 3 Unaprjeđenje ljudskog kapitala u obrazovanju, istraživanju i razvoju (Operativni program "Razvoj ljudskih potencijala" 2007.-2013.).

Strukovno obrazovanje predstavlja vrlo važnu sastavnicu sustava odgoja i obrazovanja u koju je uključena većina učenika na srednjoškolskoj razini. Strukovno obrazovanje karakterizira i uska povezanost s tržištem rada, ali i funkcija društvene uključenosti. Postojeće strukovno obrazovanje u Hrvatskoj karakterizira velik broj različitih programa te njihovu usku specijaliziranost, no ono ne osigurava u dovoljnoj mjeri stjecanje kompetencija potrebnih tržištu rada jer se obrazovni programi ne osuvremenjuju odgovarajućom dinamikom. Ovom se dodjelom bespovratnih sredstava, koja je ujedno nastavak aktivnosti provedenih kroz dodjelu bespovratnih sredstava iz Instrumenta pretpristupne pomoći (IPA IV) "Modernizacija školskih kurikuluma u strukovnim školama u skladu s promjenjivim potrebama tržišta rada/gospodarstva", želi ojačati daljnji razvoj i povećati kapaciteti ustanova strukovnog obrazovanja za pružanje suvremene i učeniku usmjerene nastave, osobito praktične nastave u školama u skladu s promjenjivim potrebama tržišta rada/gospodarstva.

Provedbom ovih 28 projekata u fazi II omogućit će se ustanovama strukovnog obrazovanja primjena suvremene praktične nastave i osposobljavanje učenika koji će imati priliku steći relevantne ishode učenja i pristup najsuvremenijim tehnologijama za potrebe tržišta rada, ali i visokog obrazovanja i cjeloživotnog učenja. Nadalje, ustanove strukovnog obrazovanja pristupom "odozdo prema gore" (bottom-up) mogu u školskim kurikulumima razvijati inovativne izvannastavne i izvanškolske aktivnosti i druge odgojno-obrazovne aktivnosti, programe i projekte kako bi unaprijedile kvalitetu i relevantnost ponude strukovnog obrazovanja.

Kontakt:
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta
Služba za programe i projekte Europske unije
e-pošta: esf@mzos.hr.

Dokumenti:

| 25. 5. 2015. u 11:35 sati | RSS | print | pošalji link |

Edu.hr portal Forum CARNetovog Portala za škole namijenjen učenicima, nastavnicima i zaposlenicima hrvatskih škola Nacionalni portal za učenje na daljinu Moodle Edu.hr portal CMS za škole CARNetova korisnička konferencija Elektronički identitet

Brojevni sustavi

Donosimo rad Josipe Pravdić, učenice 1.c razreda Gimnazije Vukovar. Josipa je izradila video uradak u aplikaciji Moovly koje je nastao za potrebe sistematizacije tematske cjeline Brojevni sustavi.

Kognitivne pristranosti

Prepoznati vrste kognitivnih pristranosti (predrasuda).

1453. - na današnji je dan turska vojska na čelu sa sultanom...