Dodijeljene nagrade/priznanja Europska oznaka jezika

U povodu obilježavanja Europskog dana jezika Agencija za mobilnost i programe Europske unije organizirala je svečanu dodjelu nagrade/priznanja Europska oznaka jezika za inovativne projekte u nastavi i učenju jezika, u petak, 25. rujna 2015. u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta. Nagrade i priznanja dodijeljeni su najboljim projektima u području učenja i podučavanja jezika, s ciljem podizanja svijesti o važnosti jezične raznolikosti u Europi i poticanja zanimanja opće javnosti za usavršavanje jezičnih vještina.

Tijekom svečane dodjele nagrada, svojim projektima predstavile su se četiri nagrađene ustanove – Osnovna škola Sesvetska Sopnica (predstavljanje projekta „Europski duh u našoj zajednici“) Osnovna škola braće Radića, Bračević (predstavljanje projekta „ACTION ENGLISH), Škola za turizam, ugostiteljstvo i trgovinu, Pula (predstavljanje projekta „Deutsch in meinem Beruf“) te Gospodarska škola Varaždin (predstavljanje projekta Sign 2 me (Daj mi znak), nastava hrvatskog znakovnog jezika).

Nagrađene ustanove dobile su certifikat s potpisom ministra znanosti, obrazovanja i sporta RH te povjerenika Europske komisije za obrazovanje, kulturu, mlade i sport.

Svim ostalim prijaviteljima uručena su priznanja ili zahvalnice.

O važnosti učenja jezika u svrhu povećanja višejezičnosti i interkulturalnog razumijevanja, na svečanom događanju govorili su gđa Tanja Djaković, prof., pomoćnica ministra znanosti, obrazovanja i sporta, mr. sc. Antonija Gladović, ravnateljica Agencije za mobilnost i programe Europske unije te dr. sc. Stela Letica Krevelj, poslijedoktorandica s Odsjeka za anglistiku Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Svečanoj dodjeli nagradi pridružio se i Dječji zbor Shubertine koji je sudionike događanja svojim izvedbama na engleskom i njemačkom jeziku podsjetio na povezanost glazbe i usvajanje jezika.

Svečanost je organizirana u okviru inicijative Europska oznaka jezika (European Language Label – ELL), kojom se potiče razvoj novih metoda u području učenja i podučavanja jezika, nagrađuju nove tehnike podučavanja jezika, promiču i potiču uvođenje novih praksi. Za navedenu inicijativu u Republici Hrvatskoj zadužena je Agencija za mobilnost i programe EU, koja je provela javni natječaj na koji su se prijavili projekti na temu učenja i podučavanja jezika. Projekte, koji su već provedeni ili su u tijeku, na natječaj  su prijavile ustanove svih razina i oblika obrazovanja i osposobljavanja, bez obzira na dob polaznika i primijenjenu metodu podučavanja. Podupiranjem inovativnih projekata usmjerenih na učenje i podučavanje stranih jezika na lokalnoj i nacionalnoj razini, ovo priznanje ima za svrhu podizanje standarda učenja jezika u Europi.

Europska oznaka jezika se u Republici Hrvatskoj provodi od 2014. godine, a na natječaju objavljenom u travnju 2015. svoj interes za sudjelovanjem iskazalo je 25 ustanova.

| 29. 9. 2015. u 10:09 sati | RSS | print | pošalji link |

Edu.hr portal Forum CARNetovog Portala za škole namijenjen učenicima, nastavnicima i zaposlenicima hrvatskih škola Nacionalni portal za učenje na daljinu Moodle Edu.hr portal CMS za škole CARNetova korisnička konferencija Elektronički identitet

Brojevni sustavi

Donosimo rad Josipe Pravdić, učenice 1.c razreda Gimnazije Vukovar. Josipa je izradila video uradak u aplikaciji Moovly koje je nastao za potrebe sistematizacije tematske cjeline Brojevni sustavi.

Kognitivne pristranosti

Prepoznati vrste kognitivnih pristranosti (predrasuda).

1453. - na današnji je dan turska vojska na čelu sa sultanom...