Šest učenika osvojilo prestižnu nagradu "ISABS High School Student Future Scientist Award"

U Ministarstvu znanosti i obrazovanja jučer, 19. srpnja 2017. godine održan je prijam za šest nagrađenih učenika i njihove mentore koji su osvojili prestižnu nagradu "The ISABS High School Student Future Scientist Award". Za svoje projekte nagrade su dobili Filip Bognar iz XV. gimnazije u Zagrebu, Rej Kovačević iz VII.  gimnazije u Zagrebu, Lovro Jančić iz karlovačke gimnazije, Borna Branimir Vuković iz V. gimnazije u Zagrebu, te Lara Primorac i Magda Topić iz  XV. gimnazije u Zagrebu.

"ISABS High School Student Future Scientist Award" ima poseban značaj jer su nagrađene odabrali, tijekom postupka neovisne međunarodne recenzije, vodeći svjetski znanstvenici sa Sveučilišta Harvard, George Washnington, Penn State i New Haven. Nagrada je zajednički projekt Međunarodnog društva primijenjenih bioloških znanosti (ISABS), Ministarstva znanosti i obrazovanje i Agencije za odgoj i obrazovanje.

Učenici i mentori su kao dio nagrade osvojili i sudjelovanje na desetoj po redu ISABS Conference on Forensic and Anthropologic Genetics and Mayo Clinic Lectures in Individualized Medicine na kojoj su ujedno predstavili i svoje radove. Učenik Filip Bognar (mentorica prof. Mihaela Marceljak Ilić) iz zagrebačke XV. gimnazije predstavio je svoj rad o utjecaju srebra na različite tipove stanica, dok je Lovro Jančić (mentorica prof. Jasminka Žiža), učenik karlovačke gimnazije, razvio vlastiti sustav za obnovljive izvore energije u internoj medicini. Nadalje, učenik zagrebačke VII. gimnazije, Rej Kovačević (mentorica prof. Vlatka Kuhar), izložio je svoj rad o utjecaju fotosinteze na teške metale u vinu, Borna Branimir Vuković (mentorica prof. Petra Međeral Ozimec) iz V. gimnazije svoje istraživanje o nekodirajućoj RNA, dok su učenice međunarodne IB World School u sklopu XV. gimnazije, Lara Primorac (mentorica dr. sc. Vedrana Škaro) i Magda Topić (mentorica prof. Mihaela Marceljak Ilić), prezentirale svoje znanstvene radove iz područja intolerancije na mliječni šećer (laktozu) i mutagenih utjecaja na biljke.

Deseta po redu ISABS Conference on Forensic and Anthropologic Genetics and Mayo Clinic Lectures in Individualized Medicine održana je u Dubrovniku od 19. do 24. lipnja 2017. godine. Riječ je o jednom od najznačajnijih ovogodišnjih svjetskih znanstvenih događaja u čijem radu su sudjelovali vodeći svjetski znanstvenici, uključujući i dobitnike Nobelove nagrade.

Uz učenike i mentore, prijemu koji se održao jučer u Ministarstvu znanosti i obrazovanja, nazočili su i predsjednik ISABS-a prof. dr. sc. Dragan Primorac, predsjednik HAZU-a akademik Zvonko Kusić, predsjednik Rektorskoga zbora Republike Hrvatske prof. dr. sc. Šimun Anđelinović, ravnatelj Instituta Ruđer Bošković dr. sc. Tome Antičić, ravnateljica Agencije za odgoj i obrazovanje Jadranka Žarković-Pečenković te državna tajnica prof. dr. sc. Branka Ramljak.

Izvori:

Ministarstvo znanosti i obrazovanja

ISABS High School Student Future Scientist Award

| 20. 7. 2017. u 11:28 sati | RSS | print | pošalji link |

Edu.hr portal Forum CARNetovog Portala za škole namijenjen učenicima, nastavnicima i zaposlenicima hrvatskih škola Nacionalni portal za učenje na daljinu Moodle Edu.hr portal CMS za škole CARNetova korisnička konferencija Elektronički identitet

Rijeka

Četvrtaši Osnovne škole Ksavera Šandora Đalskog iz Donje Zeline, u sklopu nastavnog predmeta priroda i društvo, proveli su projekt "Upoznajmo naše gradove". Učenici su se uistinu...

Čišćenje ornitološkog parka

U utorak, 11. lipnja 2019. godine Pticoljupci iz 4.b pristupili su jednom od čišćenja ornitološkog parka. Puno su radili, ali se i odlično zabavili.

1239. - rođen Edvard I. Dugonogi , engleski kralj