Javni poziv za podnošenje prijedloga za dodjelu Nagrade „Luka Ritz“ za promicanje tolerancije i škole bez nasilja za školsku godinu 2018./2019.

U utorak, 27. studenoga 2018. godine, Ministarstvo znanosti i obrazovanja objavilo je javni poziv za podnošenje prijedloga za dodjelu Nagrade „Luka Ritz“ za promicanje tolerancije i škole bez nasilja za školsku godinu 2018./2019.

Predmet javnog poziva je dodjela Nagrade „Luka Ritz“ za promicanje tolerancije i škole bez nasilja za školsku godinu 2018./2019. (u daljnjem tekstu: Nagrada) za postignuća učenika u promicanju tolerancije, humanoga i nenasilnoga ponašanja te pozitivnog odnosa među učenicima i odraslim osobama.

Nagrada se dodjeljuje jednom učeniku/jednoj učenici osnovne i jednom učeniku/jednoj učenici srednje škole.

Škola koju pohađa i/ili učenički dom u kojem je smješten nagrađeni učenik/nagrađena učenica dobiva posebno priznanje.

Posebno priznanje može se dodijeliti i jednom učeniku/učenici osnovne i jednom učeniku/učenici srednje škole.

Pozivaju se sve osnovne i srednje škole te učenički domovi da dostave prijedloge za dodjelu Nagrade „Luka Ritz“ za promicanje tolerancije i škole bez nasilja za školsku godinu 2018./2019.

U prijedlogu za dodjelu Nagrade potrebno je navesti:

1. Osobne podatke predloženog učenika/predložene učenice i podatke o školi/učeničkom domu (ime i prezime, razred koji pohađa, naziv i adresu škole koju pohađa odnosno naziv i adresu učeničkog doma u kojem je smješten/smještena)

2. Podatke o predlagatelju (naziv i adresa ustanove, odgovorne osobe, podatke o tijelu koje je donijelo odluke – vijeće učenika, razredno ili učiteljsko/nastavničko vijeće)

3. Obrazloženje prijedloga u kojem, među ostalim, treba navesti ispunjava li i na koji način predloženi učenik/predložena učenica sljedeće kriterije:

• pomaže nastavnicima u osvješćivanju drugih učenika/učenica kako treba težiti školi i društvu bez nasilja
  • pokazuje osobnim primjerom i druge potiče na pozitivno, nenasilno i tolerantno ponašanje
  • potiče i održava zdrave odnose u razredu/pozitivnu komunikaciju i socijalnu prihvaćenost svakog učenika u razredu i školi
  • pomaže drugim učenicima/učenicama
  • ophodi se prema vršnjacima i odraslima s poštovanjem i ljubaznošću
  • sprječava konflikte, sudjeluje u rješavanju sukoba i potiče druge na nenasilno rješavanje sukoba
  • pomaže žrtvama nasilja, brani slabije
  • potiče i podržava svoje kolege u pozitivnim i humanim idejama
  • prihvaća različite obveze prema drugim učenicima ili odraslim osobama koje savjesno i odgovorno izvršava
  • organizira i sudjeluje u humanitarnim akcijama
  • sudjeluje s drugim učenicima i učiteljima u projektima prevencije nasilja, u organizaciji mirovnih koncerata, izložbi, tribina, konferencija, seminara, okruglih stolova, radionica, sportskih natjecanja i priredbi.

U obrazloženju prijedloga potrebno je obrazložiti na koji način i koliko je učenik/učenica angažiran, od čega se sastoji njegov/njezin doprinos i sl.

Uz prijedlog za dodjelu Nagrade potrebno je priložiti potvrdu o upisu u školu i/ili smještaju u učenički dom.

Sukladno točki VIII. Odluke, o dodjeli Nagrade odlučuje Povjerenstvo koje djeluje pri Ministarstvu znanosti i obrazovanja (u daljnjem tekstu: Ministarstvo).

Rezultati javnog poziva bit će objavljeni na mrežnim stranicama Ministarstva znanosti i obrazovanja (www.mzo.hr) i u sredstvima javnog priopćavanja.

Nagradu će dodijeliti ministar znanosti i obrazovanja na svečanoj sjednici Povjerenstva za dodjelu Nagrade „Luka Ritz“.

Ministar može, sukladno točci II. Odluke, dodijeliti i posebno priznanje jednom učeniku/učenici iz osnovne škole i jednom učeniku/učenici iz srednje škole.

Nepravovremeni prijedlozi za dodjelu Nagrade neće se razmatrati.

Prijedlozi za dodjelu Nagrade podnose se u pisanome obliku i zatvorenoj omotnici najkasnije do 19. travnja 2019. godine na adresu:

MINISTARSTVO ZNANOSTI I OBRAZOVANJA,
Donje Svetice 38,
10 000 Zagreb
s naznakom „Prijedlog za dodjelu Godišnje nagrade „Luka Ritz“ za promicanje tolerancije i škole bez nasilja za šk. g. 2018./2019.“,

Dokumentacija i podaci iz točke II. ovoga poziva, dostavljaju se u elektroničkom obliku na e-adresu: nagrada.lukaritz@mzo.hr.

Vijest je prenesena s mrežnih stranica Ministarstva znanosti i obrazovanja.

| 28. 11. 2018. u 08:31 sati | RSS | print | pošalji link |

Edu.hr portal Forum CARNetovog Portala za škole namijenjen učenicima, nastavnicima i zaposlenicima hrvatskih škola Nacionalni portal za učenje na daljinu Moodle Edu.hr portal CMS za škole CARNetova korisnička konferencija Elektronički identitet

Afrika 1914.

Donosimo vam rad Jure Stopića, učenika Osnovne škole Sesvetska Sopnica. Jure je izradio kviz na interaktivnoj karti na kojoj treba označiti pojedine kolonije u Africi 1914. godine.

Znamenitosti Slovenije

Niz fotografija najpoznatijih znamenitosti Slovenije

Audio&video

Izvan okvira