Srednjoškolci simulirali sjednicu Sabora

Upisne kvote treba uskladiti s potrebama tržišta, u srednje škole treba uvesti programe koji će mladima pomoći da se pripreme za svijet poduzetništva i za pristup EU fondovima, glavni su naglasci iz rasprave o Provedbenim mjerama zapošljavanje mladih prihvaćenim na prvoj simuliranoj sjednici Hrvatskog sabora za učenike srednjih škola održanoj 13. svibnja 2013. godine.

Saborska sjednica, proceduralno odrađena na isti način kao i "prava" saborska sjednica, okupila je 150 učenike gimnazija i strukovnih škola u kojima se od ove godine eksperimentalno provodi Kurikulum građanskog odgoja.

Riječ je o projektu ostvarenom prvi put u suradnji Agencije za odgoj i obrazovanje i saborske Službe za građane s ciljem da se učenici upoznaju s radom Hrvatskog sabora, procesom donošenja zakona, postupanju u skladu s Poslovnikom i Dnevnom redu, pisanju amandmana i glasovanju.

Prije rasprave u Velikoj vijećnici učenici su konstituirali šest zastupničkih klubova, održali zasebne sjednice klubova na kojima su izabrali izvjestitelje klubova za plenarnu sjednicu te svoje predstavnike za dva saborska radna tijela: Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu te Odbor za gospodarstvo. Izabrani učenici zastupnici održali su potom sjednice navedenih odbora na kojima su razmotrili i raspravili prijedloge, pripremili amandmane te izabrali izvjestitelje odbora za plenarnu sjednicu.

Nakon toga učenici su se premjestili u Veliku vijećnicu gdje su imenovali predsjednika i tajnicu Učeničkog sabora, utvrdili Dnevni red sjednice te započeli raspravu uz prethodno očitovanje predstavnika klubova zastupnika i izvjestitelja odbora o prijedlogu. U svojim raspravama upozorili su da ih škola treba isključiti zastarjele i nepotrebne sadržaje, škole tehnički osuvremeniti, nastavu izvesti izvan učionica, povezati škole i poslodavce. Zauzeli su se za stipendiranje i stručno osposobljavanje talentiranih, za razvijanje socijalnih vještina, ali i sustava vrijednosti koji će se temeljiti na marljivosti, poštenju i odgovornosti. Naglasili su da u Hrvatskoj treba osvijestiti da su uz fakultete vrijedne i strukovne škole, da se i od njih može dobro živjeti, da mladi imaju puno prilika za zapošljavanje u poljoprivredi, turizmu, drvnoj industriji. Srednjoškolce su upozorili da su u posebno nepovoljnom položaju mladi bez odgovarajuće roditeljske skrbi i mladi s invaliditetom. Nakon pojedinačne rasprave učenici su sukladno proceduri podnijeli svoje amandmane na prijedlog te nakon dvosatne rasprave većinom glasova izglasali Rezoluciju o Prijedlog provedbenih mjera za zapošljavanje mladih temelji na Nacionalnom programu za mlade 2009/2013.

| 15. 5. 2013. u 15:50 sati | RSS | print | pošalji link |

Edu.hr portal CMS za škole CARNetova korisnička konferencija Elektronički identitet Edu.hr portal Forum CARNetovog Portala za škole namijenjen učenicima, nastavnicima i zaposlenicima hrvatskih škola Nacionalni portal za učenje na daljinu Moodle

Dan broja Pi

Donosimo vam rad Mislava Božića, učenika 2a razreda Gimnazije Vukovar. Povodom Dana broja Pi Mislav je izradio infografiku u obliku kratkog podsjetnika na značajne događaje povodom ovog datuma.

European painters

Igra spajanja u nizove: imena slikara, države i stoljeća u kojem je živio.

1513. - španjolski istraživač Juan Ponce de León 1513. na...