Priručnik "Standardi spolnog odgoja u Europi"

Potvrdu kvalitete sadržaja i programa Kurikuluma zdravstvenoga odgoja, koji je uveden u osnovne i srednje škole RH, posebno osporavanoga 4. modula Spolno/rodna ravnopravnost i odgovorno spolno ponašanje, dala je Svjetska zdravstvena organizacija.

Krovna zdravstvena organizacija za Europu službeno je obavijestila Agenciju za odgoj i obrazovanje i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta da će na svojim internetskim stranicama objaviti priručnik "Standardi spolnoga odgoja u Europi" – Okvir za kreatore političkih odluka, obrazovne i zdravstvene institucije i stručnjake, koji je na hrvatski jezik prevela i pripremila Agencija za odgoj i obrazovanje u suradnji s Regionalnim uredom Svjetske zdravstvene organizacije za Europu i Saveznim centrom za zdravstveno obrazovanje.

Priručnik "Standardi spolnoga odgoja u Europi" bio je polazište za pripremu 4. modula Kurikuluma zdravstvenoga odgoja Spolna/rodna ravnopravnost i odgovorno spolno ponašanje. U cilju što kvalitetnije pripreme odgojno-obrazovnih radnika za provedbu sadržaja i tema Kurikuluma zdravstvenoga odgoja u pripremi 4. modula korištena su iskustva i smjernice iz navedenoga Priručnika.

Dosad je Priručnik objavljen na šest jezika. Objavom na hrvatskome jeziku hrvatska obrazovna politika želi zainteresiranoj javnosti i odgojno-obrazovnim radnicima predstaviti suvremena kretanja i koncepte u području spolnoga odgoja u cilju uvođenja holističkoga modela zdravstvenoga odgoja. Holističkim pristupom mladima će se prezentirati nepristrane, znanstveno ispravne informacije o svim aspektima spolnosti i omogućiti im da razviju vještine na temelju kojih će u skladu s tim informacijama djelovati. Provođenje spolnoga odgoja na taj način, navodi se, a što ujedno ističu predstavnici MZOS-a i AZOO-a, pridonosi razvijanju otvorenih stajališta punih poštovanja i pomaže izgradnji ravnopravnog društva.

U predgovoru Priručnika navodi se da je dokument nastao kao odgovor na potrebu za standardima spolnoga odgoja budući da većina zapadnoeuropskih zemalja već ima nacionalne smjernice ili minimalne standarde spolnoga odgoja, no na razini Europskoga odjela ili Europske unije preporučeni standardi još nisu oblikovani. Ovaj dokument zamišljen je kao prvi korak u popunjavanju te praznine budući da se Svjetska zdravstvena organizacija i njezin Europski odjel suočavaju s mnogim izazovima na polju spolnoga zdravlja, pri čemu su porast zaraze virusom HIV-a i drugim spolno prenosivim infekcijama, neželjene adolescentske trudnoće i spolno nasilje samo neki od njih. Djeca i mladi ključna su populacija za općenito poboljšanje spolnog zdravlja. Oni spolnost trebaju poznavati i iz aspekta rizika i iz aspekta obogaćenja, kako bi prema njoj razvili pozitivno i odgovorno stajalište. Na taj način moći će se ponašati odgovorno ne samo prema sebi, već i prema drugima u društvu, naglašeno je u uvodniku Priručnika.

Na interentskim stranicama Agencije za odgoj i obrazovanje može se pronaći Priručnik "Standardi spolnog odgoja u Europi".

| 23. 5. 2013. u 15:38 sati | RSS | print | pošalji link |

Edu.hr portal Forum CARNetovog Portala za škole namijenjen učenicima, nastavnicima i zaposlenicima hrvatskih škola Nacionalni portal za učenje na daljinu Moodle Edu.hr portal CMS za škole CARNetova korisnička konferencija Elektronički identitet

Dan broja Pi

Donosimo vam rad Mislava Božića, učenika 2a razreda Gimnazije Vukovar. Povodom Dana broja Pi Mislav je izradio infografiku u obliku kratkog podsjetnika na značajne događaje povodom ovog datuma.

European painters

Igra spajanja u nizove: imena slikara, države i stoljeća u kojem je živio.

1513. - španjolski istraživač Juan Ponce de León 1513. na...