Predstavljen projekt suradnje hrvatskih i francuskih škola

Ministar znanosti, obrazovanja i sporta dr. sc. Željko Jovanović, veleposlanica Francuske Republike u Hrvatskoj NJ.E. Michèle Boccoz i ravnatelj Agencije za odgoj i obrazovanje Vinko Filipović predstavili su 19. studenoga 2013. u Zagrebu bilaterarni projekt partnerstva hrvatskih i francuskih škola. Riječ je o suradnji između hrvatskih i francuskih škola u pripremi i provedbi projekata iz područja odgoja i obrazovanja u okviru programa za cjeloživotno učenje, odnosno potprograma Comenius i Leonardo Da Vinci.

Partnerstvo je rezultat dugogodišnje uspješne suradnje na zajedničkim projektima i dva bilateralna sporazuma o suradnji koje su potpisali Agencija za odgoj i obrazovanje i akademije u Grenoblu (2010) i u Nici tijekom nedavnoga studijskog posjeta. Naime, Francusko veleposlanstvo u RH-a, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta i Agencija za odgoj i obrazovanje organizirali su od 9. do 13. listopada 2013. godine studijski posjet Republici Francuskoj za učitelje i nastavnike francuskog jezika te ravnatelje škola. Studijski posjet poslužio je za unapređivanje suradnje između hrvatskih i francuskih škola u pripremi i provedbi projekata iz područja odgoja i obrazovanja.

Suradnja na spomenutom projektu rezultat je dugogodišnje suradnje Agencije za odgoj i obrazovanje i Francuskog veleposlanstva u Republici Hrvatskoj, istaknuo je Vinko Filipović, ravnatelj Agencije. – Surađujemo u nizu zajedničkih programa i projekata, ne samo vezanih za popularizaciju francuskog jezika u hrvatskim školama, već i na projektima sprečavanja nasilja i preventivnih programa - naglasio je V. Filipović. Za ovu suradnju zaslužna je i činjenica da francuski jezik privlači sve više i više hrvatskih učenika i budućih studenata. Trenutačno 11 000 učenika u hrvatskim školama uči francuski jezik, a taj broj je u stalnom porastu. – Kroz školske razmjene, a mi već planiramo tridesetak razmjena između francuskih i hrvatskih škola koje bi se provele u 2014. godine, želimo omogućiti da se u svakom velikom gradu u Hrvatskoj poučava francuski jezik s podrškom partnera u Francuskoj. Ovi projekti razmjene mogu uostalom dobiti financijsku potporu iz europskih fondova, a mi u veleposlanstvu, Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta i Agenciji za odgoj i obrazovanje za to se zalažemo da bi što veći broj škola od toga mogao profitirati – naglasila je veleposlanica NJ.E. Michèle Boccoz.

Projekt suradnje pozdravio je i ministar znanosti, obrazovanja i sporta Željko Jovanović koji je naglasio da je projekt na tragu Strategije obrazovanja, znanosti i tehnologije. –Strategija počiva na trokutu u kojem je jedna od važnijih stranica cjeloživotno učenje - kazao je ministar Jovanović. Istaknuo je također zadovoljstvo što već sada hrvatski učenici na PISA testiranjima pokazuju iznadprosječne rezultate u znanju stranih jezika. Činjenica da 11 000 učenika uči francuski jezik s tendencijom povećanja poruka nam je da naši učenici prepoznaju važnost učenja stranih jezika i kompetencija koje se razvijaju takvim učenjem, naglasio je.

Predstavljanje projekta suradnje hrvatskih i francuskih škola označilo je početak serije stručnih skupova, stručnog usavršavanja 135 učitelja i nastavnika za pripremu i pisanje projekata u program partnerstva Comenius i Leonardo Da Vinci. Projekt suradnje ima za cilj razvijati obrazovna partnerstva između različitih ustanova, poticati nastajanje inovativnih pedagoških projekata, razvoj kulturnih, jezičnih, povijesnih, socioekonomskih odnosa, upoznavanje drugih jezika i kultura europskog prostora i višejezičnost putem obrazovnih razmjena te poticati upoznavanje dvaju obrazovnih sustava.

| 20. 11. 2013. u 11:23 sati | RSS | print | pošalji link |

Edu.hr portal CMS za škole CARNetova korisnička konferencija Elektronički identitet Edu.hr portal Forum CARNetovog Portala za škole namijenjen učenicima, nastavnicima i zaposlenicima hrvatskih škola Nacionalni portal za učenje na daljinu Moodle

Dan broja Pi

Donosimo vam rad Mislava Božića, učenika 2a razreda Gimnazije Vukovar. Povodom Dana broja Pi Mislav je izradio infografiku u obliku kratkog podsjetnika na značajne događaje povodom ovog datuma.

European painters

Igra spajanja u nizove: imena slikara, države i stoljeća u kojem je živio.

1513. - španjolski istraživač Juan Ponce de León 1513. na...