Priopćenje Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta o otkazivanju granskih kolektivnih ugovora

Odlukama Vlade Republike Hrvatske od 27. prosinca 2013. godine (NN, br. 159/13) otkazani su granski kolektivni ugovori u sustavu osnovnog i srednjeg obrazovanja te znanosti i visokog obrazovanja: Kolektivni ugovor za zaposlenike u osnovnoškolskim ustanovama (NN, br. 66/11) i Kolektivni ugovor za zaposlenike u srednjoškolskim ustanovama (NN, br. 7/11) i Kolektivni ugovor za znanost i visoko obrazovanje (NN, br. 142/10), uz otkazni rok od tri (3) mjeseca koji istječe 27. ožujka 2014. godine.

S obzirom na navedeno, 28. ožujka 2014. godine prestaju važiti i prava zaposlenika koja su do sada bila utvrđena navedenim granskim kolektivnim ugovorima. Jedno od tih prava je i pravo zaposlenika s 20 i više godina radnog staža na tzv. ''dodatak za vjernost'', odnosno pravo na uvećanje plaće za 4, 8 ili 10 posto, ovisno o godinama radnoga staža. Napominjemo kako se na temelju Zakona o uskrati prava na uvećanje plaća, koji je izglasan u Hrvatskome saboru 21. ožujka 2014. godine, ''dodatak na vjernost'' neće isplaćivati ni drugim javnim i državnim službenicima. Svi zaposleni u državnom i javnom sektoru i dalje će, međutim, primati dodatak od 0,5 posto za svaku navršenu godinu rada.

Škole i učenički domovi kao poslodavci pravodobno su bili obaviješteni o pravima koja prestaju važiti otkazivanjem granskih kolektivnih ugovora, a Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta još jednom je izvijestilo o prestanku važenja prava iz granskih kolektivnih ugovora što se odražava i na obračun plaća. S time u vezi Ministarstvo je 25. ožujka, svim školama i učeničkim domovima uputilo dopis o načinu na koji su sukladno propisima dužni obračunati plaću za ožujak.

Kompletan izvještaj pročitajte na internetskim stranicama Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta.

| 27. 3. 2014. u 10:30 sati | RSS | print | pošalji link |

Edu.hr portal Forum CARNetovog Portala za škole namijenjen učenicima, nastavnicima i zaposlenicima hrvatskih škola Nacionalni portal za učenje na daljinu Moodle Edu.hr portal CMS za škole CARNetova korisnička konferencija Elektronički identitet

Autorska prava

Donosimo rad Tee Hrgović, učenice 2.a razreda Gimnazije Vukovar. Učenički je uradak nastao na nastavi informatike u sklopu obrade prezentacijskih tehnika i sadržaja koji se u prezentacijama koriste pri čemu je naglasak...

Ustav Poljske iz 1791.

Osnovne informacije o prvom europskom ustavu i njegovoj sudbini.

1819. - patentiran je bicikl