Webinar o podršci škole djetetu čiji je roditelj u zatvoru

Sudjelujte na webinaru pod nazivom " Podrška škole djetetu čiji je roditelj u zatvoru", u srijedu 2.6.2010. u 12.30 sati.

Dijete čiji se roditelj sukobi sa zakonom i za to je kažnjen, trpi na različite načine i često bez svoje krivnje snosi posljedice loših odluka svojeg roditelja. Ono nema odgovore na mnoga svoja pitanja, ljudi ga drukčije „gledaju“. U školi, susjedstvu ili klubu „znaju“ zašto ima loše ocjene, zašto je ponekad tužno ili se čude kad je veselo. I mediji su često zainteresirani za njega i njegov život. Zbog  tog interesa ljudi oko njega još „bolje znaju i vide“ kako mu je, zašto je ponaša ili ne ponaša na određeni način. Na ovu djecu utječu odluke suda i centara za socijalnu skrb, akcije policije, odnos učitelja i liječnika, ponašanje vršnjaka, stavovi roditelja i ljudi koji brinu o njima.

S druge su strane oni za mnoge nevidljivi, njihove potrebe nisu prepoznate i zbog toga ne dobivaju ono što im treba za rast i razvoj. U Hrvatskoj ih, prema podacima i procjenama Ureda pravobraniteljice za djecu, ima nekoliko tisuća. Čak mogu i živjeti iza zatvorskih zidina jer zakon predviđa da djeca rođena za vrijeme izdržavanja majčine kazne zatvora borave s njom do tri godine.

Pravobraniteljstvo za djecu se četiri protekle godine intenzivno bavi pravima djece čiji su roditelji u zatvoru pokušavajući zahvatiti sve aspekte njihova odrastanja. Pri tome smo identificirali više sustava koji  trebaju i mogu pružiti podršku ovoj skupini djece i brinuti o njihovim najboljim interesima.

Škola je jedan od tih sustava. Nailazili smo na učitelje i odgojitelje koji su nas pitali kolika je i kakva njihova odgovornost prema djeci roditelja lišenih slobode, treba li dijete znati da mu je roditelj u zatvoru, kako komunicirati s djetetom zbog te činjenice iz njegova života, što s djecom „poznatih“ zatvorenika….

Svakom djetetu, pa i djetetu čiji je roditelj lišen slobode (ako to nije suprotno njegovoj dobrobiti), nužan je odnos s roditeljem, bliskost, ljubav i briga. A svaki roditelj, pa i onaj u zatvoru, ima roditeljsku odgovornost prema djetetu i njegovu razvoju.

Ove dvije istine su, uz Konvenciju o pravima djeteta, zakone i znanstvene spoznaje, polazište za naš rad i ostvarivanje prava djece čiji su roditelji u zatvoru te ćemo o njima govoriti u ovom webinaru.

Webinar će voditi Maja Gabelica Šupljika, prof. psihologije, zamjenica pravobraniteljice za djecu.

Sve informacije potrebne za uključenje pronaći ćete na portalu www.ucitelji.org, na stranici Webinari.

| 2. 6. 2010. u 11:56 sati | RSS | print | pošalji link |

Edu.hr portal Forum CARNetovog Portala za škole namijenjen učenicima, nastavnicima i zaposlenicima hrvatskih škola Nacionalni portal za učenje na daljinu Moodle Edu.hr portal CMS za škole CARNetova korisnička konferencija Elektronički identitet

Brojevni sustavi

Donosimo rad Josipe Pravdić, učenice 1.c razreda Gimnazije Vukovar. Josipa je izradila video uradak u aplikaciji Moovly koje je nastao za potrebe sistematizacije tematske cjeline Brojevni sustavi.

Kognitivne pristranosti

Prepoznati vrste kognitivnih pristranosti (predrasuda).

1453. - na današnji je dan turska vojska na čelu sa sultanom...