| 21. 5. 2015. u 13:07 sati | pošalji link
Iz prakse

Podijelite svoje primjere dobre prakse s kolegama

Ukoliko želite predložiti tekst za objavu ispunite formular 'Podaci o autoru' (ulogirajte se sa svojim elektroničkim identitetom u HUSO sustavu: ime.prezime@skole.hr) te unesite prijedlog teksta. Molimo da obratite pozornost na Pravila za pisanje i uputstva Kako objaviti tekst?.

Etnografska zbirka

Zbirka stijena, kovanica, novčanica i folklora u učionici

Učionica povijesti i geografije OŠ Sesvetska Sopnica nekoliko godina unazad ima etnografsku, numizmatičku, notafiličku i petrološku zbirku.

Sve je počelo izlaganjem još studentske zbirke učitelja geografije i donošenjem pokoje nove stijene iz Hrvatske, a kasnije i inozemstva s ciljem da učenici vide ono što uče na nastavi geografije: vapnenac koji gradi Dinaride, prastari škriljavac s Medvednice, fosile foraminifera koje su izvrsno očuvane u vapnencu s Vira i Lupoglava u Istri i dr. Učenici su odmah pokazali zanimanje pa su uslijedile stijene s putovanja, ponajviše one vulkanske (stvrdnuta lava ili magma): granit iz Francuske, Finske, zatim Singapura i Hong Konga te Norveške, a potom mnogo bazalta (skrutnute lave) s Islanda. Učenici su počeli predlagati donošenje ,,vrijednog i atraktivnog“ kamenja do kojega su došli na razne načine. Tako je tu, primjerice, pijesak iz Sahare.

Nakon toga javila se ideja pokazivanja novčanica i kovanica s putovanja, kao i etnografskih predmeta kupljenih u dotičnoj zemlji ili na nekom sajmu. Kako su se zbirke povećavale, trebalo je naći dovoljno vitrina za njih. Učenici i djelatnici škole donosili su novčanice, kovanice, afričke maske, astečku sjekiru i druge predmete te pitali uklapaju li se u zbirku. Budući da se zbog malo prostora svi predmeti ne mogu istovremeno izložiti, s vremena na vrijeme postav u vitrinama se mijenja. Tako se upriličuju male izložbe čije izloške često prate popratni tekstovi s fotografijama.

S ciljem povećanja privlačnosti ovih zbirki i usmjeravanja pažnje učenika na njih, povremeno se rade "spektakli" otvaranjem izložbi za što se ponekad zamole ,"počasni gosti" studenti na stručnoj praksi u školi (koji su i sami poklonili neke izloške), ulični izvođač indijanske glazbe iz Bolivije ili pojedini učenici.

Natpise za zbirke uređuju i postavljaju učenici tako da se ove zbirke smatraju uratkom svih sudionika odgojno-obrazovnoga procesa. Izlošci se povremeno upotrebljavaju u nastavi za pokazivanje ili promatranje pri radu u skupinama (bojanje papira preko novčanice i dr.).

Vremenom su svi izlošci kovanica i novčanica fotografirani uz pomoć učenika i objavljeni na školskim mrežnim stranicama. U budućnosti će to možda biti i s ostalim zbirkama. U slobodno vrijeme učenici često zaviruju i sa zanimanjem gledaju te međusobno komentiraju izloške što je najveća nagrada za uloženi trud svih sudionika.

Fotografije zbirki objavljene su na stranicama škole:

Zbirka folklora
Zbirka novčanica
Zbirka kovanica
Sve zbirke

| 21. 5. 2015. u 15:46 sati | RSS | print | pošalji link |

Edu.hr portal Forum CARNetovog Portala za škole namijenjen učenicima, nastavnicima i zaposlenicima hrvatskih škola Nacionalni portal za učenje na daljinu Moodle Edu.hr portal CMS za škole CARNetova korisnička konferencija Elektronički identitet

Dan broja Pi

Donosimo vam rad Mislava Božića, učenika 2a razreda Gimnazije Vukovar. Povodom Dana broja Pi Mislav je izradio infografiku u obliku kratkog podsjetnika na značajne događaje povodom ovog datuma.

European painters

Igra spajanja u nizove: imena slikara, države i stoljeća u kojem je živio.

1513. - španjolski istraživač Juan Ponce de León 1513. na...