| 21. 5. 2015. u 13:07 sati | pošalji link
Iz prakse

Podijelite svoje primjere dobre prakse s kolegama

Ukoliko želite predložiti tekst za objavu ispunite formular 'Podaci o autoru' (ulogirajte se sa svojim elektroničkim identitetom u HUSO sustavu: ime.prezime@skole.hr) te unesite prijedlog teksta. Molimo da obratite pozornost na Pravila za pisanje i uputstva Kako objaviti tekst?.

„Tjedan migracija“ - Projektni tjedan u OŠ Ivana Mažuranića u Vinkovcima

Prvih šest mjeseci projekta „Migration“ (Erasmus+, KA2 projekt) u Osnovnoj školi Ivana Mažuranića je proslavljeno cijelim tjednom posvećenim projektu. Ciljevi su projektnog tjedna koji se održao 13. – 17. ožujka 2017. ne samo upoznati sve koji su u školi na neki način povezani s projektnim aktivnostima, nego i ostvarivati neke zadaće odgojno-obrazovnog procesa.

Prvi dan projektnog tjedna bio je namijenjen onim učenicima koji se vole i žele likovno izražavati. Vođeni učiteljicama Vesnom Grgurić i Slađanom Raguž stvarali su likovne radove na temu „Različiti svjetovi“. U ovoj je radionici sudjelovalo 16 učenika od 5. do 8. razreda. Za drugi su dan koordinatorice projekta Mirna Katičić i Mirela Klarić na hodnicima škole, na zidnim panoima, pripremile izložbu kojom su predstavile dosadašnji rad učenika u projektu. Izložile su prijedloge učenika za logo projekta; prezentacije o prvim migracijama Hrvata i prvim povijesno zabilježenim migracijama na području današnje Hrvatske; karte migracija Hrvata prema Austriji uz pojašnjenje tijeka i razloga migracija u tu zemlju; literarne radove Pismo djetetu migrantu; likovno-literarne radove s temom božićnih čestitki  migrantima; tekstove skupine učenika koji su posljednjih mjeseci analizirali medijske sadržaje o migrantima i knjižicu naslovljenu „Once an immigrant“ u kojoj su skupile intervjue učenika sa sugrađanima koji su nekada ili sada iz bilo kojih razloga napustili svoj dom. Taj je dan predstavljena i brošura nazvana „Prva pomoć migrantima“ koju su izradili učenici petih razreda uz vodstvo nastavnice Mirjane Javor. Brošura sadržava korisne savjete, brojeve telefona i mali hrvatsko-englesko-arapski rječnik koji bi mogao biti koristan bilo kome tko se na tlu Hrvatske nađe ne poznajući hrvatske zakone i jezik. U srijedu je održan okrugli stol Vijeća učenika s temom „Kako pomoći boljoj integraciji migranata?“ čiji su moderatori bili školski psiholog Robert Kovačević i nastavnica Mirela Klarić. U jednosatnom razgovoru o ovoj temi učenici su iskreno i otvoreno iznijeli svoje stavove o ovoj problematici te iznijeli svoje prijedloge za bolje prihvaćanje migranata u Europi, ali i prijedloge kojima bi kod migranata poticali volju da u što većoj mogućoj mjeri prihvate europski način života. U četvrtak je održan natjecateljski kviz za učenike šestih i sedmih razreda naslovljen „Bliski istok“ u kojem su učenici pokazali poznavanje geografije, povijesti i kulture zemalja Bliskog istoka. Kviz su pripremile nastavnice Andrea Pranjić, Ivana Velić i Mirjana Javor. Posljednji dan projektnog tjedna učenici predstavnici viših razreda debatirali su na tezu „Europa treba otvoriit granice migrantima“ i time je projektni tjedan u OŠ Ivana Mažuranića završen.

Radeći na projektu, posebno u aktivnostima projektnog tjedna, učenici više uče i razmišljaju o migracijskim procesima nekada i sada te time bolje razumijevaju svijet oko sebe, dana im je mogućnost da izraze svoje osjećaje i stavove prema ovoj problematici kroz različite oblike izražavanja čime se usavršavaju u govorenju i pisanju hrvatskim jezikom, kritički čitaju i gledaju medijske sadržaje što razvija njihovu medijsku pismenost, samostalno stvaraju digitalne materijale te ih prevode na engleski jezik kada je potrebno te time praktično koriste naučeno na nastavi informatike i engleskog jezika; kroz debatiranje se uče toleranciji, vještini slušanja sugovornika i argumentiranom iznošenju stavova bez neprijateljskog odnosa prema onome tko ima različit stav. Tijek projekta, njegove aktivnosti i rezultate može se pratiti na mrežnim stranicama i projektnom blogu škole gdje se o njima redovito izvještava.

| 17. 3. 2017. u 11:26 sati | RSS | print | pošalji link |

Edu.hr portal CMS za škole CARNetova korisnička konferencija Elektronički identitet Edu.hr portal Forum CARNetovog Portala za škole namijenjen učenicima, nastavnicima i zaposlenicima hrvatskih škola Nacionalni portal za učenje na daljinu Moodle

Dan broja Pi

Donosimo vam rad Mislava Božića, učenika 2a razreda Gimnazije Vukovar. Povodom Dana broja Pi Mislav je izradio infografiku u obliku kratkog podsjetnika na značajne događaje povodom ovog datuma.

European painters

Igra spajanja u nizove: imena slikara, države i stoljeća u kojem je živio.

1707. - prema "Zakonu o Uniji", Engleska i Škotska ujedinile su...