Na CARNetovom sustavu Loomen uspješno održano natjecanje „Dabar“

Prvo međunarodno natjecanje iz informatike i računalnog razmišljanja – Dabar održano je u Hrvatskoj od 7. do 11. studenog 2016. godine na CARNetovom sustavu Loomen.

Na natjecanju je sudjelovalo ukupno 5 927 učenika osnovnih i srednjih škola u Republici Hrvatskoj, uz obaveznu prethodnu prijavu na natjecanje te uporabu AAI@EduHr elektroničkog identiteta.

Hrvatsko natjecanje organiziralo se u pet kategorija: MikroDabar (1. i 2. razred osnovne škole), MiliDabar (3. i 4. razred osnovne škole), KiloDabar (5. i 6. razred osnovne škole), MegaDabar (7. i 8. razred osnovne škole) i GigaDabar (učenici srednjih škola).

Tijekom natjecanja učenici su rješavali 15 zadataka u 45 minuta, a zadaci su bili s ponuđenim odgovorima, uparivanjem, povezivanjem na slici te upisivanjem odgovora.

Svi rezultati i povratne informacije učenicima dostupni su u e-kolegiju Dabar, sustava Loomen, a za vježbanje i otkrivanje tajni Dabra na raspolaganju je e-kolegij PseudoDabar u kojem će uskoro biti objavljeni zadaci s ovogodišnjeg natjecanja.

Dabar je osmišljen kako bi se svoj djeci omogućilo jednostavno sudjelovanje kroz online natjecanje, koje se sastoji od niza zadataka osmišljenih od strane stručnjaka iz pedesetak zemalja. Natjecanje potiče računalno razmišljanje kod učenika, a započelo je 2004. u Litvi sa 779 učenika, a 2015. uključivalo je 55 zemalja te više od 1.000.000 sudionika. Dabar uključuje i niz predavanja i radionica za učenike i učitelje tijekom cijele godine te međunarodno online natjecanje u studenom svake godine.

Organizator natjecanja za Hrvatsku je udruga "Suradnici u učenju" uz podršku CARNeta te Hrvatskog saveza informatičara i Visokog učilišta Algebra. Rezultati natjecanja kao i druge korisne informacije dostupni su na portalu ucitelji.hr.

| 21. 11. 2016. u 15:40 sati | RSS | print | pošalji link |

Edu.hr portal CMS za škole CARNetova korisnička konferencija Elektronički identitet Edu.hr portal Forum CARNetovog Portala za škole namijenjen učenicima, nastavnicima i zaposlenicima hrvatskih škola Nacionalni portal za učenje na daljinu Moodle

Rijeka

Četvrtaši Osnovne škole Ksavera Šandora Đalskog iz Donje Zeline, u sklopu nastavnog predmeta priroda i društvo, proveli su projekt "Upoznajmo naše gradove". Učenici su se uistinu...

Čišćenje ornitološkog parka

U utorak, 11. lipnja 2019. godine Pticoljupci iz 4.b pristupili su jednom od čišćenja ornitološkog parka. Puno su radili, ali se i odlično zabavili.

1313. - rođen Giovanni Boccaccio , talijanski književnik