Je li ovo satira ili prava vijest?

Nastavni materijali za učenike od 1. do 4. razreda srednje škole, koje su Agencija za elektroničke medije i UNICEF objavili povodom Dana medijske pismenosti, bave se lažnim vijestima i dezinformacijama u medijima, aktualnom temom koja u posljednje vrijeme privlači osobito veliku pozornost stručnjaka, ali i šire javnosti.

ovim materijalima nastavnici će pronaći uvodne informacije o medijskoj pismenosti i lažnim vijestima te ukupno sedam zadataka koje mogu iskoristiti u sklopu Hrvatskog jezika (medijske kulture), Sata razredne zajednice, Građanskog odgoja ili Informatike.

Jedan bi od zadataka učenicima trebao pomoći naučiti kako razlikovati satirični i informativni program, a za njegovo će provođenje biti potrebno oko 25 minuta.

Razlika između satiričnog i informativnog programa

Satirični su programi oduvijek bili prisutni u medijskom prostoru, ali ponekad ih nije tako jednostavno razlikovati od informativnih programa. Mlađa djeca ponekad teško mogu prepoznati razliku, osobito ako satiričan program preuzima uvjerljivost u prezentaciji pa izgleda poput informativnog programa.

U Hrvatskoj ne postoje satirični portali koji su namijenjeni djeci mlađoj od 18, ali su djeci dostupni portali kao što je NewsBar. Na jednom od satiričnih portala pronađite prilog prikladan za uzrast svojih učenika pa zajedno s njima raspravite o sljedećim pitanjima:

1. Koliko je taj prilog uvjerljiv?
  2. O čemu govori?
  3. Možemo li ga svrstati u kategoriju satire ili informativnog programa?
  4. Kome je namijenjen?
  5. Koliko izvora informacija navodi?
  6. Gdje možemo pronaći informaciju da je riječ o satiričnom programu?
  7. Kojem je uzrastu namijenjen program?
  8. Gdje možemo pronaći informacije o mrežnoj stranici?

Preuzmite nastavne materijale „Kako prepoznati dezinformacije i lažne vijesti?“.

Vijest je prenesena s portala Medijska pismenost – abeceda za 21. stoljeće.

| 29. 10. 2018. u 09:43 sati | RSS | print | pošalji link |

Edu.hr portal Forum CARNetovog Portala za škole namijenjen učenicima, nastavnicima i zaposlenicima hrvatskih škola Nacionalni portal za učenje na daljinu Moodle Edu.hr portal CMS za škole CARNetova korisnička konferencija Elektronički identitet

Rijeka

Četvrtaši Osnovne škole Ksavera Šandora Đalskog iz Donje Zeline, u sklopu nastavnog predmeta priroda i društvo, proveli su projekt "Upoznajmo naše gradove". Učenici su se uistinu...

Čišćenje ornitološkog parka

U utorak, 11. lipnja 2019. godine Pticoljupci iz 4.b pristupili su jednom od čišćenja ornitološkog parka. Puno su radili, ali se i odlično zabavili.

1313. - rođen Giovanni Boccaccio , talijanski književnik