Potpisani ugovori o dodjeli nepovratnih sredstava u sklopu IV. komponente IPA-e za projekt "Uključivanje učenika s teškoćama u obrazovanje za zapošljavanje"

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa razvilo je shemu nepovratnih sredstava u sklopu Operativnog programa - Razvoj ljudskih potencijala, s ciljem povećanja obrazovnih postignuća učenika s teškoćama, u skladu s njihovim potrebama i potrebama tržišta rada, te njihovom cjelokupnom socijalnom uključenošću.

Velikom broju učenika s teškoćama nedostaje potpora društva u svakidašnjem životu. Kako bi se zadovoljile njihove posebne potrebe, nužno je uspostaviti instrumente koji će omogućiti razvoj individualnih obrazovnih programa i usavršavanje nastavnika i drugih stručnih suradnika u radu s učenicima s teškoćama.

Od ukupno dostupnog iznosa 1,320.000 eura u sklopu ove sheme iskorišteno je 1,318.273 eura (99,87%), a sedmero prijavljenih zajedno sa svojim partnerima ispunilo je sve potrebne uvjete za dodjelu nepovratnih sredstava te su s njima i potpisani ugovori. Europska unija pri tome osigurava 85% sredstava, dok nacionalno sufinanciranje iznosi 15%.

Ciljevi dodjele nepovratnih sredstava u sklopu ovu sheme su:

1. Poboljšavanje zapošljivosti učenika s teškoćama, upotpunjavanje (nadograđivanje) vještina nastavnika/stručnih suradnika/zaposlenika uz pomoć jasno ocrtanih treninga (kratkoročnih ili modularno oblikovanih), studijskih putovanja izvan zemlje ili uspostave praktične nastave u Hrvatskoj, s naglaskom na uključivanje učenika s teškoćama u obrazovanje i društvo.
  2. Poboljšavanje uvjeta učenja i podučavanja u srednjim strukovnim školama, centrima za srednje obrazovanje učenika s teškoćama – uz pomoć prepoznavanja i definiranja potreba u smislu opreme, materijala za učenje i podučavanja, udžbenika, osposobljavanja i usavršavanja osoblja, školskih programa i samoprocjene.
  3. Poboljšanje stvaranja uvjeta za praktičnu nastavu za učenike s teškoćama te stvaranje i proširivanje partnerstva između srednjih strukovnih škola, centara za srednje obrazovanje učenika s teškoćama, poduzeća, nevladinih organizacija temeljenih na stvarnim procjenama potreba učenika s teškoćama i potreba poduzeća u skladu s promjenama i zahtjevima za kompetencijama i vještinama na tržištu rada.

Popis odabranih projekata i korisnika nepovratnih sredstava možete vidjeti ovdje.

Vijest je preuzeta s internetskih stranica Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa.

| 4. 10. 2010. u 13:29 sati | RSS | print | pošalji link |

Edu.hr portal Forum CARNetovog Portala za škole namijenjen učenicima, nastavnicima i zaposlenicima hrvatskih škola Nacionalni portal za učenje na daljinu Moodle Edu.hr portal CMS za škole CARNetova korisnička konferencija Elektronički identitet

Rijeka

Četvrtaši Osnovne škole Ksavera Šandora Đalskog iz Donje Zeline, u sklopu nastavnog predmeta priroda i društvo, proveli su projekt "Upoznajmo naše gradove". Učenici su se uistinu...

Čišćenje ornitološkog parka

U utorak, 11. lipnja 2019. godine Pticoljupci iz 4.b pristupili su jednom od čišćenja ornitološkog parka. Puno su radili, ali se i odlično zabavili.

1313. - rođen Giovanni Boccaccio , talijanski književnik