Ministar Fuchs otvorio Svečanu konferenciju u povodu punopravnog sudjelovanja Republike Hrvatske u najvećim obrazovnim programima Europske Unije

Kako sudjelovati u programima EU-a? Treba li za prijavu za sudjelovanje zaista unajmiti konzultantsku tvrtku? Mogu li i obične škole sudjelovati u programima EU-a? Mogu li to i obični mladi bez ikakvog predznanja? Može li sudjelovanje u programima EU-a olakšati pronalazak prvog posla? Mogu li programi EU-a pridonijeti zapošljavanju mladih ili ih potaknuti na aktivno sudjelovanje u društvu?

Odgovore na ova i slična pitanja dobilo je danas više od 500 sudionika iz cijele Hrvatske, kao i 40 gostiju iz EU-a, tijekom Svečane konferencije u povodu punopravnog sudjelovanja RH u obrazovnim programima EU-a. Riječ je o Programu za cjeloživotno učenje i programu Mladi na djelu u organizaciji Agencije za mobilnost i programe EU-a, Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa i Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti.

Konferenciju je svečano otvorio ministar znanosti, obrazovanja i športa dr. sc. Radovan Fuchs koji je istaknuo kako svoju obrazovnu politiku Republika Hrvatska gradi u svjetlu europskih integracija. "Premda smo još 2006. godine zaključili pregovore iz područja obrazovanja, tek punopravnim sudjelovanjem u ovim programima EU-a Republika Hrvatska se uključuje u europski prostor cjeloživotnoga učenja, u suvremeno društvo brzih mijena i oštre konkurencije, društvo koje zahtijeva novo znanje, vještine, vrijednosti i stajališta – odnosno nove kompetencije pojedinca koje stavljaju naglasak na razvoj inovativnosti, rješavanje problema, poduzetnost, a posebice na cjeloživotno učenje", rekao je ministar Fuchs.

Na kraju je pozvao sve predstavnike ustanova, učitelje, nastavnike, profesore, predstavnike udruga za mlade, učenike i studente da se aktivno uključe u Program za cjeloživotno učenje i program Mladi na djelu te da time pridonesu samorazvoju i stručnom razvoju, ali i kvaliteti i konkurentnosti svojih ustanova i udruga.

Ravnateljica Agencije za mobilnost i programe EU-a, gđa Tina Šarić, napomenula je kako je u 2009. i 2010. iz pretpristupnih fondova, javnim natječajima koje objavljuje Agencija, za međunarodnu mobilnost u svrhu učenja povučeno više od 23 milijuna kuna. Dodala je kako će u 2011., zahvaljujući punopravnom sudjelovanju Republike Hrvatske u obrazovnim programima EU-a, više od 4.400 građana RH imati mogućnost sudjelovanja u međunarodnim projektima koji se odnose na studiranje, stručno usavršavanje, obavljanje prakse, volontiranje i studijska putovanja.

Tijekom konferencije pozitivne primjere sudjelovanja u europskim programima kojima im je olakšano zapošljavanje dali su predstavnici Centra za odgoj i obrazovanje "Slava Raškaj" i Volonterskog centra mladih. Konferencija se nastavlja sutra gdje će svoja iskustva predstaviti Osnovna škola Tučepi te Nogometni klub Rakovac.

Vijest je preuzeta s internetskih stranica Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa.

| 11. 11. 2010. u 13:23 sati | RSS | print | pošalji link |

Edu.hr portal CMS za škole CARNetova korisnička konferencija Elektronički identitet Edu.hr portal Forum CARNetovog Portala za škole namijenjen učenicima, nastavnicima i zaposlenicima hrvatskih škola Nacionalni portal za učenje na daljinu Moodle

Rijeka

Četvrtaši Osnovne škole Ksavera Šandora Đalskog iz Donje Zeline, u sklopu nastavnog predmeta priroda i društvo, proveli su projekt "Upoznajmo naše gradove". Učenici su se uistinu...

Čišćenje ornitološkog parka

U utorak, 11. lipnja 2019. godine Pticoljupci iz 4.b pristupili su jednom od čišćenja ornitološkog parka. Puno su radili, ali se i odlično zabavili.

1313. - rođen Giovanni Boccaccio , talijanski književnik