Pravo na privatnost u digitalno doba: uloga knjižnica u 'kulturi zavirivanja'

U Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu 9. prosinca 2010. s početkom u 13 sati Barbara M. Jones održat će predavanje pod nazivom Privacy Rights in the Digital Age: The Role of Libraries in the 'Peep Culture' - Pravo na privatnost u digitalno doba: uloga knjižnica u 'kulturi zavirivanja'.

Barbara M. Jones ravnateljica je Ureda za intelektualnu slobodu i izvršna ravnateljica Fundacije Freedom to Read pri Američkoj knjižničnoj udruzi (ALA) u Chicagu u SAD-u. Diplomirala je engleski jezik na Sveučilištu Illinois u Urbana-Champaign i članica je Phi Beta Kappa.  Magisterij znanosti postigla je na Sveučilištu Columbia u New Yorku, a doktorat znanosti iz područja ustavne povijesti SAD-a na Sveučilištu Minnesota u Minneapolisu.

Najveći dio radnog vijeka radila je u visokoškolskim knjižnicama. Bila je voditeljica Knjižnice zbirki starih i rijetkih knjiga na Sveučilištu Illinois i ravnateljica Knjižnice na Sveučilištu Wesleyan u Connecticutu.

Specijalizirala se za pitanja intelektualne slobode, a o toj je temi objavila i dvije knjige: Libraries, Access, and Intellectual Freedom (1999) i Defending Intellectual Freedom in Your Academic Library (2009), obje u izdanju ALA-e.

Članica je brojnih komisija i odbora, među ostalim i ALA-inog odbora za intelektualnu slobodu te IFLA-inog Odbora FAIFE, u kojemu je pomogla izraditi tečajeve za primjenu Manifesta za internet, HIV/AIDS i Knjižnice kao čimbenici transparentnosti.

Predavanje će se održati na engleskom jeziku.
Trajanje: 1 sat
Kotizacija: Ulaz je slobodan
Svi zainteresirani polaznici mole se da potvrde svoj dolazak na elektroničku adresu cssu@nsk.hr.

Vijest je preuzeta s internetskih stranica Nacionalne i sveučilišne knjižnice.

| 6. 12. 2010. u 15:29 sati | RSS | print | pošalji link |

Edu.hr portal Forum CARNetovog Portala za škole namijenjen učenicima, nastavnicima i zaposlenicima hrvatskih škola Nacionalni portal za učenje na daljinu Moodle Edu.hr portal CMS za škole CARNetova korisnička konferencija Elektronički identitet

Rijeka

Četvrtaši Osnovne škole Ksavera Šandora Đalskog iz Donje Zeline, u sklopu nastavnog predmeta priroda i društvo, proveli su projekt "Upoznajmo naše gradove". Učenici su se uistinu...

Čišćenje ornitološkog parka

U utorak, 11. lipnja 2019. godine Pticoljupci iz 4.b pristupili su jednom od čišćenja ornitološkog parka. Puno su radili, ali se i odlično zabavili.

1313. - rođen Giovanni Boccaccio , talijanski književnik