Natjecanje i pripremna radionica za sudjelovanje u Laboratoriju slave

Festival znanosti i British Council, pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta i ove godine organiziraju Laboratorij slave (Fame Lab), natjecanje u izlaganju znanstvenih tema koje mladim znanstvenicima i studentima prirodoznanstvenih i tehničkih fakulteta pruža mogućnost za komunikaciju i popularizaciju znanosti.

U natjecanju mogu sudjelovati osobe od 18 do 35 godina starosti koje pripadaju u jednu od navedenih kategorija:

• Studenti dodiplomskih, diplomskih i poslijediplomskih studija prirodnih znanosti, matematike, medicine i tehničkih predmeta.
  • Predavači znanstvenih i tehničkih predmeta, uključujući profesore znanstvenih predmeta.
  • Osobe koje rade na primjeni znanosti, tehnologije ili matematike, na primjer službenici u patentnim uredima, statističari, računalni tehničari, konzultanti u industriji.
  • Osobe koje rade na primjeni znanosti, matematike ili tehnologije u industriji ili poslovanju.
  • Osobe koje rade na primjeni znanosti, matematike ili tehnologije u vojsci ili vladinim tijelima.

U natjecanju ne mogu sudjelovati:

• Osobe zadužene za medije i odnose s javnošću u znanstvenim institucijama.
  • Umjetnici koji se bave znanstvenim temama i tehnologijom.
  • Novinari i radio/tv komentatori koji se profesionalno bave popularizacijom znanosti.

Kriteriji natjecanja

Kriteriji prema kojima će se natjecatelji ocjenjivati su: sadržaj, jasnoća i karizma.
Sadržaj bi trebao biti adekvatno odabran i znanstveno točan. Ako o temi koja se iznosi postoji među znanstvenicima određena polemika ili dvojba, prezentacija bi se trebala i na to osvrnuti.
Jasnoća u komuniciranju ideje ili teme od temeljne je važnosti. Koliko god jednostavna ili složena tema koja se izlaže, publika bi je na kraju trebala dobro razumjeti. Ključno pitanje pritom je sljedeće: Mogu li slušatelji objasniti sadržaj nekome drugome?
Laboratorij slave od natjecatelja traži i tu teško opisivu, ali nepogrešivu kvalitetu: karizmu. Pobjednik natjecanja bit će onaj koji znanost predstavi na uzbudljiv i fascinantan način, onaj koji zna podijeliti s drugima ne samo znanje nego i strast prema njemu.

Izlaganje

Za prednatjecanje je potrebno pripremiti 2 izlaganja na 2 različite teme na hrvatskom jeziku.
Izlaganja ne smiju trajati više od 3 minute.
Nije dopušteno korištenje programa Power Point.
Od pomagala se mogu koristiti samo ona koja natjecatelji mogu sami postaviti na pozornici u roku od jedne minute.

Stručni žiri

U žiriju će se nalaziti do četiri osobe koje će ocjenjivati natjecatelje i odlučivati o tome tko ide u drugi krug. Bit će to znanstvenici, inženjeri, televizijski ili radio voditelji, producenti te voditelji znanstvenih programa i promotori znanosti.

Struktura i raspored programa

Prednatjecanja će se održati prema sljedećem rasporedu:

• četvrtak, 19. travnja 2012., 17 sati, Zagreb, Tehnički muzej, Mala dvorana
  • utorak, 24. travnja 2012., 13sati, Osijek, Rektorat Sveučilišta J.J. Strossmayera
  • četvrtak, 26. travnja 2012., 17sati, Split, Kinoteka Zlatna Vrata.

Program natjecanja sastoji se od dva kruga, prema načelu eliminacije. Nakon drugog kruga žiri postavlja pitanja i daje povratnu informaciju kandidatu.

Prijave na prednatjecanje vrše se ispunjavanjem obrasca, koji je potrebno poslati elektroničkom poštom na adresu laboratorijslave@britishcouncil.hr.

Program usavršavanja

Za sve finaliste prednatjecanja bit će organiziran nagradni vikend-program usavršavanja koji obuhvaća rad s medijima, prezentacije uživo te rad pred kamerom. Program je predviđen za srijedu 9. i četvrtak 10. svibnja 2012.

Završno natjecanje

Četvero prvoplasiranih iz svakog prednatjecanja sučelit će se u završnom natjecanju koje će se održati u Zagrebu, u petak, 18. svibnja 2012.

Nagrade

Svi finalisti završnog natjecanja osvajaju vikend-program usavršavanja i druge vrijedne nagrade.

Radionica za potencijalne sudionike natjecanja

Pripremna radionica za potencijalne sudionike Laboratorija slave Marka Košičeka je tu za vas. Marko je pobjednik hrvatskog Laboratorija slave i FameLab Internationala 2008. i od onda se aktivno bavi popularizacijom znanosti. Pogledajte njegovu pobjedničku prezentaciju o biokemiji ljubavi i nedavni TedXMaksimir govor o komunikaciji znanosti.

Radionica će se održati u četvrtak 12. travnja u 17h u prostorijama British Councila, Palmotićeva 60. Sudjelovanje je besplatno, ali je broj mjesta ograničen zato se na vrijeme prijavite za sudjelovanje elektroničkom poštom na laboratorijslave@britishcouncil.hr zaključno s utorkom, 10. travnja u 14h.

Film o Fame Labu

| 3. 4. 2012. u 14:26 sati | RSS | print | pošalji link |

Edu.hr portal CMS za škole CARNetova korisnička konferencija Elektronički identitet Edu.hr portal Forum CARNetovog Portala za škole namijenjen učenicima, nastavnicima i zaposlenicima hrvatskih škola Nacionalni portal za učenje na daljinu Moodle

Rijeka

Četvrtaši Osnovne škole Ksavera Šandora Đalskog iz Donje Zeline, u sklopu nastavnog predmeta priroda i društvo, proveli su projekt "Upoznajmo naše gradove". Učenici su se uistinu...

Čišćenje ornitološkog parka

U utorak, 11. lipnja 2019. godine Pticoljupci iz 4.b pristupili su jednom od čišćenja ornitološkog parka. Puno su radili, ali se i odlično zabavili.

1313. - rođen Giovanni Boccaccio , talijanski književnik