Interaktivno učenje uz pomoć pametnih ploča

Autor: Jasminka Maravić
Pametne ploče su izvrsno sredstvo za prezentiranje, ali su i izvrstan alat koji omogućava interaktivno poučavanje i učenje. Interaktivno poučavanje podrazumijeva korištenje strategija koje stimuliraju povratne informacije od učenika.

Učenici uče učinkovitije ukoliko su aktivni sudionici u učenju, kad svoje mišljenje izražavaju kroz riječi i akcije, kad produciraju vlastite ideje i informacije. Slabijim učenicima koristi kada oni bolji demonstriraju i objašnjavaju svoje mišljenje i načine dolaska do rješenja nekog problema.

Interaktivno poučavanje je dvosmjeran proces u kojem nastavnik oblikuje svoj pristup poučavanja prema potrebama svojih učenika. Interaktivni nastavnik svjestan je učenika i njihovih stilova učenja. Bez interakcije nije moguće dobro poučavati.

Interaktivno učenje također je dvosmjeran proces, no učenik može biti u interakciji s nastavnikom, kolegama, sadržajem ili sa svima troje.

Recept dobrog interaktivnog poučavanja uključuje:

• zadatak ili lekciju koji nude izazov i potiču učenike na razmišljanje
  • pozitivan stav prema učenju koji učvršćuje samopouzdanje i poštivanje tuđeg mišljenja što je pretpostavka za davanje i prihvaćanje konstruktivne kritike
  • poučavanje koje podržava različite stilove učenja
  • prikladni resursi na pravom mjestu – pametne će ploče biti bolje iskorištene u učionicama u kojima mogu biti integrirane u cjelokupni kurikulum, nego u informatičkoj učionici s ograničenim pristupom
  • vodstvo koje uvažava potrebe učenika i nastavnika.

Za stimuliranje interaktivnog poučavanja i grupnog rada računala su od velike pomoći. Računala potiču suradnju i diskusiju, a pametne ploče omogućavaju učenicima razmjenu ideja, postizanje konsenzusa oko različitih prijedloga te u konačnici razvoj socijalnih vještina. Osim toga pametne ploče:

• omogućuju svima da pišu po njoj i da se spreme promjene što dovodi do zajedničkog vlasništva nad idejama i odgovornosti
  • imaju snažan vizualni utjecaj, stvaraju teatralan efekt u učionici
  • olakšavaju bolju kontrolu i upravljanje razredom
  • omogućavaju brzu dostupnost različitih resursa
  • nastavnici i učenici mogu zajednički unositi komentare i bilješke
  • angažiraju učenike da sudjeluju u nastavi, a njihovo se ponašanje može poboljšati
  • olakšavaju izradu konceptnih mapa
  • motiviraju učenike i nastavnike.

Pametne ploče mogu se koristiti prilikom različitih nastavnih aktivnosti u svim nastavnim predmetima.
U razrednoj nastavi mogu se koristiti za:

• uparivanje zvukova sa slikama
  • učenje čitanja i pisanja
  • slušanje i pamćenje: učenici slušaju priču, pamte dijelove priče i na osnovi priče crtaju sliku
  • učenje mjera: npr. učenje duljine crtanjem linija različitih duljina
  • učenje brojeva i računanja
  • učenje geometrijskih likova
  • izradu grafova.

U dokumentu Teaching Interactively with Electronic Whiteboards in the Primary Phase britanske organizacije Becta možete pronaći brojne primjere za upotrebu pametnih ploča u razrednoj nastavi.

| 30. 1. 2008. u 00:00 sati | RSS | print | pošalji link |

Edu.hr portal Forum CARNetovog Portala za škole namijenjen učenicima, nastavnicima i zaposlenicima hrvatskih škola Nacionalni portal za učenje na daljinu Moodle Edu.hr portal CMS za škole CARNetova korisnička konferencija Elektronički identitet

Rijeka

Četvrtaši Osnovne škole Ksavera Šandora Đalskog iz Donje Zeline, u sklopu nastavnog predmeta priroda i društvo, proveli su projekt "Upoznajmo naše gradove". Učenici su se uistinu...

Čišćenje ornitološkog parka

U utorak, 11. lipnja 2019. godine Pticoljupci iz 4.b pristupili su jednom od čišćenja ornitološkog parka. Puno su radili, ali se i odlično zabavili.

1313. - rođen Giovanni Boccaccio , talijanski književnik