Školske knjižnice na poplavljenim područjima Vukovarsko-srijemske županije

U Vukovarsko-srijemskoj županiji su u vrijeme poplave u svibnju 2014. godine stradale školske knjižnice u Osnovnoj školi “Antun i Stjepan Radić” Gunja i Osnovnoj školi “Ivan Filipović” Račinovci. U obje knjižnice kompletan knjižnični fond, prostor i oprema su uništeni.

Budući da se javilo puno izdavača, nakladnika, knjižnica, regionalnih knjižničarskih društava, knjižničarskih udruga te fizičkih osoba, književnika i prijatelja knjige i knjižnica koji bi darovali knjige, u dogovoru sa savjetnicom za školske knjižnice Hrvatskoga zavoda za knjižničarstvo Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, Veronikom Čelić-Tica i voditeljicom Matične službe za narodne i školske knjižnice Vukovarsko-srijemske županije Gradske knjižnice i čitaonice Vinkovci Ivom Pezer organizirana je akcija prikupljanja pomoći i donacija knjiga za stradale školske knjižnice. Toj akciji se pridružio i gospodin Željko Jozić, ravnatelj Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje.

Obavijest s osnovnim informacijama o akciji prikupljanja knjiga za knjižnice na poplavljenim područjima može se pronaći na mrežnim stranicama NSK, GKVK i Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje. Ista obavijest poslana je svim Matičnim knjižnicama u Republici Hrvatskoj koje su informaciju proslijedile knjižnicama i svim zainteresiranima na svom području. O akciji su obaviješteni Ministarstvo kulture RH i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta RH koji također sudjeluju. Uz obavijest nalazi se popis lektire za osnovnu školu te popis ostale knjižnične građe koja je primjerena osnovnoškolskoj knjižnici.

Svi koji žele darovati knjige i ostalu knjižničnu građu trebaju napraviti popis i dostaviti ga u Nacionalnu i sveučilišnu knjižnicu u Zagrebu u Hrvatski zavod za knjižničarstvo e-mailom na vcelic@nsk.hr, u Gradsku knjižnicu i čitaonicu Vinkovci e-mailom na iva@gkvk.hr ili u Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje na e-mail darujmo-knjige@ihjj.hr.

Dogovoreno je da se prvo šalju popisi knjiga koje bi se darovale s podatcima tko ih daruje, a same knjige slat će se naknadno kada škole i knjižnice budu osposobljene primiti ih, odnosno kada budu obnovljene, jer trenutno nije moguće dopremanje knjiga u poplavljena područja. Popisi knjiga i darovatelja bit će objavljeni na mrežnim stranicama školskih knjižnica kojima će se knjige darovati te na mrežnim stranicama Gradske knjižnice i čitaonice Vinkovci i Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje.

Prije obnavljanja poplavljenih knjižnica, kada se teren sanira te kada bude fizički moguće Matična služba Vukovarsko-srijemske županije i Matična služba za školske knjižnice Nacionalne i sveučilišne knjižnice izaći će na teren i učiniti točan uvid u situaciju s pripremljenim programom za obnovu školskih knjižnica. Zna se točno stanje u kojem su školske knjižnice bile prije katastrofe i pri obnovi će se nastojati pratiti Standarde za školske knjižnice.

Veronika Čelić-Tica iz Matične službe kontaktirala je gospodina Petra Šokića koji vodi investicije u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta RH te je dogovorena suradnja u izračunu aproksimacije opreme i cijene za suvremenu školsku knjižnicu.

Također, u dogovoru s ravnateljem Osnovne škole „Antun i Stjepan Radić“ u Gunji, Stipicom Mišurom može se uplatiti pomoć, uz naznaku “za školsku knjižnicu“ IBAN: HR5923400091100171227.

Poplavom je zahvaćeno veliko područje Vukovarsko-srijemske županije, veliki dio tzv. Cvelferije. Učenici, srednjoškolci s tog područja pohađaju srednje škole uglavnom u Županji i Vinkovcima. Zdravstvena i veterinarska škola dr. Andrije Štampara Vinkovci je škola koja jedina u Županiji upisuje određena odjeljenja te ima dosta učenika s poplavljenog područja. Učenicima ove srednje škole na raspolaganju je školska knjižnica gdje posuđuju građu i koriste knjižnične usluge. Nakon poplave, kada se utvrdi točna šteta knjižničarka Zdravstvene i veterinarske škole dr. Andrije Štampara Vinkovci otpisat će dio fonda, uglavnom lektirnih naslova te stručne medicinske i veterinarske knjige koje su zadužili učenici s poplavljenih područja, a ostale su u poplavljenim kućama. Također, kroz ovu Akciju darovat će se određene knjige i ovoj srednjoškolskoj knjižnici.

U ime stradalih škola, školskih knjižnica i Gradske knjižnice i čitaonice Vinkovci, matične knjižnice za Vukovarsko-srijemsku županiju, organizatori zahvaljuju svima koji već jesu, kao i onima koji će još pomoći u nastojanju da se ove knjižnice što prije vrate u svoju odgojno-obrazovnu funkciju.

Tekst je prenesen s internetskih stranica HKD-a, časopisa HKD Novosti.

| 10. 7. 2014. u 15:00 sati | RSS | print | pošalji link |

Edu.hr portal CMS za škole CARNetova korisnička konferencija Elektronički identitet Edu.hr portal Forum CARNetovog Portala za škole namijenjen učenicima, nastavnicima i zaposlenicima hrvatskih škola Nacionalni portal za učenje na daljinu Moodle

Rijeka

Četvrtaši Osnovne škole Ksavera Šandora Đalskog iz Donje Zeline, u sklopu nastavnog predmeta priroda i društvo, proveli su projekt "Upoznajmo naše gradove". Učenici su se uistinu...

Čišćenje ornitološkog parka

U utorak, 11. lipnja 2019. godine Pticoljupci iz 4.b pristupili su jednom od čišćenja ornitološkog parka. Puno su radili, ali se i odlično zabavili.

1313. - rođen Giovanni Boccaccio , talijanski književnik