Održan okrugli stol "Interkulturalnost i manjinske kulture u odgojno-obrazovnom sustavu"

Dana 26. siječnja 2015. od 11:30 do 13:30 sati u Društvenom centru Rojc, Gajeva 3, Pula održan je okrugli stol koji je okupio dionike iz škola i organizacija civilnog društva kako bi raspravili o provedbi i mogućnostima unapređenja građanskog i interkulturalnog obrazovanja.

Uvodno je Martina Horvat, predstavnica GOOD inicijative za građanski odgoj i obrazovanje, naglasila kako je interkulturalna dimenzija sastavni dio građanskog obrazovanja u trenutnom programu, ali i  po programu iz 1999. godine te da ovaj oblik obrazovanja treba biti dostupan svim učenicima kako bi razvili znanja o ljudskim pravima, demokraciji, poduzetnosti i održivom razvoju kao i vještine potrebne za sudjelovanje u zajednici. Interkulturalno učenje podrazumijeva upoznavanje vlastite kulture kao i učenje o manjinskim kulturama i različitim kulturnim utjecajima na zajednicu jer je sve to dio naše zajedničke kulturne baštine, naglašava gđa. Horvat. Organizacije civilnog društva provode različite programe građanskog obrazovanja kroz koje surađuju sa školama, a više o tim programima može se pronaći na web stranici http://www.edukatalog.info/.

Igor Đorđević iz Nansen dijalog centra opisao je razvoj programa Kulturne i duhovne baštine zavičaja koji je krenuo s provedbom 2007. na tri škole, a sada je kroz izvan-nastavne aktivnosti i zajednički godišnji susret učenika obuhvaćeno 23 škole. Izvan-nastavni program uključuje obrazovne sadržaje zajedničke svim uključenim školama vezane uz odnose među ljudima, uvažavanje različitosti i kreativno rješavanje sukoba, ali i posebne sadržaje vezane uz kulturnu baštinu pojedinog zavičaja.

Učenici iz Osnovne škole Vidikovac su, zajedno s ravnateljicom škole Suzanom Mohorović i profesoricom Jelenom Kolić, predstavili izvan-nastavnu aktivnost Kulturne i duhovne baštine zavičaja koju provode u suradnji s Nansen dijalog centrom. Učenici tijekom ove školske godine samostalno istražuju kulture nacionalnih manjina, a nakon toga planiraju i susrete s organizacijama i zajednicama nacionalnih manjina kako bi ih bolje upoznali. Učenici su sudjelovali na zajedničkom susretu svih učenika uključenih u ovaj program koji je organiziran u Otoku u Vukovarsko-srijemskoj županiji 4. listopada 2014. Djeca pokazuju veliki interes za ovakav oblik rada, ističe prof. Kolić, a ove godine ih se prijavio dupli broj u odnosu na prošlu pa mi ih je teško sve uključiti unutar predviđene satnice.

G. Veli Huseini iz Udruge Roma Istre navodi kako organizacija vodi vrtić koji djecu priprema za školu te kako im je jako važno surađivati sa školama koje će romski učenici upisati jer se pokazalo da ta suradnja umanjuje predrasude. Primjer takve dobre suradnje koju g. Huseini opisuje jest kada su zajednički s Osnovnom školom Monte Zaro organizirali obilježavanje Svjetskog dana Roma na način da su svi učenici učili o romskoj povijesti, jeziku, zastavi i himni.

Gđe. Ivana Zaharija i Miriana Ferjančić iz udruge Merlin opisale su uspjeh programa pomoći u učenju s romskim učenicima u Vodnjanu te je gđa. Ferjančić naglasila da je Vodnjan multikulturalna sredina u kojoj zajedno žive Romi, Bošnjaci, Talijani i Hrvati.

Zaključeno je da je građansko obrazovanje važno za učenike i društvo te da bi i odraslima, osobito učiteljima i nastavnicima, bilo korisno razvijati građansku kompetenciju te da je potrebno osigurati uvjete i vrijeme za kvalitetnu provedbu građanskog obrazovanja u školama.

| 28. 1. 2015. u 12:17 sati | RSS | print | pošalji link |

Edu.hr portal Forum CARNetovog Portala za škole namijenjen učenicima, nastavnicima i zaposlenicima hrvatskih škola Nacionalni portal za učenje na daljinu Moodle Edu.hr portal CMS za škole CARNetova korisnička konferencija Elektronički identitet

Rijeka

Četvrtaši Osnovne škole Ksavera Šandora Đalskog iz Donje Zeline, u sklopu nastavnog predmeta priroda i društvo, proveli su projekt "Upoznajmo naše gradove". Učenici su se uistinu...

Čišćenje ornitološkog parka

U utorak, 11. lipnja 2019. godine Pticoljupci iz 4.b pristupili su jednom od čišćenja ornitološkog parka. Puno su radili, ali se i odlično zabavili.

1313. - rođen Giovanni Boccaccio , talijanski književnik