Hrvatskim predstavljanjem otvoren Sajam dječje knjige u Bologni

Svečanim otvorenjem izložbi 'Aquamarine Selection' i 'Pristaništa i duboke vode djetinjstva', 30. ožujka 2015. godine u Bologni je inaugurirano ovogodišnje predstavljanje Hrvatske u sklopu bolonjskog Sajma dječje knjige.

Hrvatska je ove godine zemlja-gost te prestižne međunarodne manifestacije pa je tako otvorenje hrvatskih izložbi ujedno obilježilo službeno otvorenje vrata poznate bolonjske Fiere, koja svake godine u tom talijanskom gradu okupi više od 30 tisuća stručnjaka, nakladnika, autora i ilustratora.

Izložbe je otvorila pomoćnica ministrice kulture Tamara Perišić, koja je istaknula kako je danas poseban dan za Hrvatsku.

Izložbe u središnjem prostoru Fiere predstavljaju 'ilustratorsku deltu' hrvatske dječje ilustracije, koja obuhvaća 150 godina likovnog stvaralaštva u području knjige za djecu. Pod zajedničkim nazivom "Pristaništa i duboke vode djetinjstva" organizirane su četiri paralelne izložbe kojima je u Bologni predstavljen 71 autor.

Odvojenom grupnom izložbom natjecateljskog karaktera pod nazivom 'Aquamarine Selection' predstavljeno je četrnaest suvremenih hrvatskih ilustratora.

Autorski je tim želio istaknuti isprepletanje i istodobnost različitih umjetničkih opusa prikazanih u različitim kontekstima i iz različitih perspektiva.

Time je naglašena pluralnost tradicija i stalno otvorena umjetnička granica povijest/sadašnjost, dok se izložbom suvremene ilustracije želi prikazati sposobnost propitivanja i pomicanja granica, te razvijanja i obogaćivanja vlastitog i nacionalnog ilustratorskog opusa.

Arhivska građa za izložbe skenirana je iz više od pet stotina (uz nekoliko tisuća pregledanih i obrađenih) knjiga a rezultat je arhiv hrvatske ilustracije za djecu, snimljen i skeniran, interpretacijski obrađen i dopunjen nizom analitičkih tekstova okupljenih u katalogu Hrvatske kao zemlje-gosta.

Dizajnersko rješenje hrvatskog postava dobilo je posebne pohvale predsjednika Fiere Duccia Campagnolia, koji je obilazeći izložbene prostore izrazio veliko zadovoljstvo njegovim izgledom i koncepcijom.

"Riječ je o prekrasnoj izložbi koja kroz temu vode slavi izvanrednu ljepotu naše prirode i more koje spaja naše dvije zemlje", kazao je Campagnoli na otvorenju.

Otvorenje sajma i hrvatsko predstavljanje privuklo je odmah na početku dana brojne istaknute goste iz političkog i kulturnog života Bologne, te posjetitelje i novinare iz raznih zemalja svijeta, koji su vrlo zainteresirano obilazili izložene ilustracije i dječje knjige naših nakladnika.

| 31. 3. 2015. u 09:01 sati | RSS | print | pošalji link |

Edu.hr portal CMS za škole CARNetova korisnička konferencija Elektronički identitet Edu.hr portal Forum CARNetovog Portala za škole namijenjen učenicima, nastavnicima i zaposlenicima hrvatskih škola Nacionalni portal za učenje na daljinu Moodle

Rijeka

Četvrtaši Osnovne škole Ksavera Šandora Đalskog iz Donje Zeline, u sklopu nastavnog predmeta priroda i društvo, proveli su projekt "Upoznajmo naše gradove". Učenici su se uistinu...

Čišćenje ornitološkog parka

U utorak, 11. lipnja 2019. godine Pticoljupci iz 4.b pristupili su jednom od čišćenja ornitološkog parka. Puno su radili, ali se i odlično zabavili.

1313. - rođen Giovanni Boccaccio , talijanski književnik