Održan dan otvorenih vrata "MISIJA IRB-a 2015: Potraga za jezgrama"

Preko 2000 posjetitelja sudjelovalo je na danu otvorenih vrata Instituta Ruđer Bošković (IRB) u nizu interaktivnih pokusa, na predavanjima i u istraživačkim potragama koje su ruđerovci smjestili u laboratorijima na livadama, pod šatorima ili u 'tajnovitim' zgradama Instituta.

Veliko zadovoljstvo djece i roditelja ruđerovci su probudili ovogodišnjim cjelodnevnim programom dana otvorenih vrata kojeg su naslovili 'MISIJA IRB-a 2015: Potraga za jezgrama'.

Jezgre za kojima su posjetitelji tragali bile su raznovrsne - od atomskih, anoksičnih do staničnih jezgara. Tako su posjetitelji mogli saznati da za ljubičastu boju pri dnu jezera i neugodan miris nije kriv Zmaj, već sumporovodik. Naučili su da je vodik plemeniti plin energetike budućnosti, saznali su da je nos najbolji ljudski spektroskop u prirodi koji bilježi titraje molekula mirisa i omogućava nam da razlikujemo citrusne od cvjetnih ili orijentalnih, te da su parfemi skupi zbog ekskluzivnih sastojaka koji su rijetki, poput nekih cvjetova. Saznali su kako prisluškivati razgovor među molekulama i biti u suživotu s bakterijama.

Neki od njih obukli su kute, naočale i rukavice i upustili se u ozbiljno znanstveno kemijanje te postali znanstvenici na jedan dan, a drugi su pak dešifrirali DNA. Neki su tražili metale u pitkoj vodi, nekima se dizala kosa na glavi kod akceleratora, drugi su otputovali u središte znanja ruđerove knjižnice gdje ih je pozdravljao simpatičan dinosaur.

Svakako, najveće iznenađenje događanja bio je interes za 'Ruđerovim znanstvenim kvizom' za koji se tražilo mjesto više. Uigrana ekipa ruđerovog kviza oduševila je jednako one velike i male pa su u kvizu zajedno sudjelovali osim srednjoškolaca i roditelji i djeca.

Posjetitelje su u potrazi pratili likovi velikana hrvatske znanosti, poput Ruđera Boškovića ili Nikole Tesle, a najmlađima je na usluzi bio poznati profesor Baltazar u posebnom programu kojeg su za njih pripremili udruga prof. Baltazar i tim Znanstveno edukativno-zabavnog centra (ZEZ).

Osim fizičara, kemičara, biologa, medicinara, ekologa, ICT stručnjaka i knjižničara Instituta, na postajama su ih dočekivale studentske udruge i popularizatori znanosti. Studenti koji su svoje oduševljenje prenosili mališanima okupljeni su u udrugama Fizika ekspres, PRIMUS, udruzi studenata Hrvatskog kemijskog društva, udruzi studenata biologije – BIUS, a program su obogatili prijatelji otvorenih dana Hrvatsko origami društvo sa znanstvenim origamijem, Fora radionice i časopis Priroda.

Za sve one koji su izvan Zagreba ili su na bilo koji način bili spriječeni sudjelovati u ovoj avanturi IRB je u suradnji s CARNetom, a u sklopu Inspiring Science Education projekta, omogućio prijenos predavanja. Prijenos predavanja na mreži je pratilo preko 300 korisnik, a za one koji nisu uspjeli pratiti prijenos uživo, snimke će biti dostupne na CARNetovom Media on demand portalu, na adresi http://mod.carnet.hr/index.php.

A koja je to jezgra koju su posjetitelji nakon sedmosatne potrage pronašli i koju su ponijeli sa sobom kući? Odgovor je jednostavan - potraga na čak 18 znanstvenih postaja i 14 predavanja dovela je posjetitelje do one najvažnije jezgre - jezgre znanja!

Dok su se opraštali s posjetiteljima ruđerovci su ih priupitali žele li da im pokusi budu dostupni tijekom cijele godine. Okupljeno 'znalačko' društvo odgovorilo je jednoglasno ''Daaaa!'

Ovim su događanjem ruđerovci ponovno pokazali kako znanost nije bauk, da je znanje vrijedno i da ga treba znati cijeniti, te da je Zagrebu potreban znanstveno edukativni centar koji bi posjetiteljima bio dostupan tokom cijele godine.

Fotografije su preuzete s internetskih stranica Instituta "Ruđer Bošković".

| 16. 6. 2015. u 10:33 sati | RSS | print | pošalji link |

Edu.hr portal Forum CARNetovog Portala za škole namijenjen učenicima, nastavnicima i zaposlenicima hrvatskih škola Nacionalni portal za učenje na daljinu Moodle Edu.hr portal CMS za škole CARNetova korisnička konferencija Elektronički identitet

Rijeka

Četvrtaši Osnovne škole Ksavera Šandora Đalskog iz Donje Zeline, u sklopu nastavnog predmeta priroda i društvo, proveli su projekt "Upoznajmo naše gradove". Učenici su se uistinu...

Čišćenje ornitološkog parka

U utorak, 11. lipnja 2019. godine Pticoljupci iz 4.b pristupili su jednom od čišćenja ornitološkog parka. Puno su radili, ali se i odlično zabavili.

1313. - rođen Giovanni Boccaccio , talijanski književnik