13. okrugli stol za knjižnične usluge za osobe s posebnim potrebama

U Gradskoj knjižnici u Zagrebu će se 30.09.2016. održati okrugli stol s temom „Imate li poteškoća u čitanju? Dobro došli u knjižnicu!“. Osobe s teškoćama čitanja čine oko deset posto svjetske populacije. U Hrvatskoj dio njih ostvaruje prava osoba s invaliditetom, ali dio njih ne ubraja se u osobe s invaliditetom i prema postojećem Zakonu o autorskom pravu i srodnim pravima nije im dostupno korištenje prilagođene književne i stručne literature te drugih tiskovina i e-izdanja objavljenih u različitim formatima, jer nije u pitanju invaliditet već „teškoća“ koja onemogućava korištenje/čitanje standardnog tiska.

Ovime su najviše pogođeni učenici i studenti s teškoćama i poremećajima sposobnosti čitanja. Svim osobama koje se zbog nekih teškoća (a nisu osobe s invaliditetom) ne mogu koristiti standardnim tiskom treba izmjenom Zakona o autorskom pravu omogućiti korištenje zvučne i tekstualne građe u svim oblicima kao i građe lagane za čitanje.

Okrugli stol će okupiti sve zainteresirane strane u rješavanju ovog problema (fakultete, razne udruge, institucije, državne i gradske urede u Hrvatskoj koji se bave osobama s invaliditetom i osobama s posebnim potrebama, knjižnice, nakladnike, Ured pravobraniteljice za osobe s invaliditetom) kako bi zajednički s Hrvatskim knjižničarskim društvom, Knjižnicama grada Zagreba. Nacionalnom i sveučilišnom knjižnicom u Zagrebu i Hrvatskom knjižnicom za slijepe pokrenule Kampanju za osobe s teškoćama čitanja i inicirali dopunu Zakona o autorskom pravu i srodnim pravima pri Ministarstvu kulture RH i Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta RH te Državnom zavodu za intelektualno vlasništvo.

Organizator okruglog stola je HKD - Komisija za knjižnične usluge za osobe s invaliditetom i osobe s posebnim potrebama, HKD - Komisija za čitanje, a suorganizator: Knjižnice grada Zagreba – Gradska knjižnica.

Za sudjelovanje na skupu ne naplaćuje se kotizacija.

Program skupa je moguće vidjeti ovdje.

Vijest je preuzeta s internetskih stranica Hrvatskog knjižničarskog društva.

| 11. 8. 2016. u 09:56 sati | RSS | print | pošalji link |

Edu.hr portal Forum CARNetovog Portala za škole namijenjen učenicima, nastavnicima i zaposlenicima hrvatskih škola Nacionalni portal za učenje na daljinu Moodle Edu.hr portal CMS za škole CARNetova korisnička konferencija Elektronički identitet

Rijeka

Četvrtaši Osnovne škole Ksavera Šandora Đalskog iz Donje Zeline, u sklopu nastavnog predmeta priroda i društvo, proveli su projekt "Upoznajmo naše gradove". Učenici su se uistinu...

Čišćenje ornitološkog parka

U utorak, 11. lipnja 2019. godine Pticoljupci iz 4.b pristupili su jednom od čišćenja ornitološkog parka. Puno su radili, ali se i odlično zabavili.

Audio&video

1874. - umro Fran Kurelac , hrvatski književnik i filolog