IFLA i IPA objavile priopćenje u povodu prvoga obilježavanja Međunarodnoga dana općega pristupa informacijama

Dana 28. rujna 2016. godine prvi je put obilježen Međunarodni dan općega pristupa informacijama (International Day for Universal Access to Information, IDUAI), kojega je 17. studenoga 2015. utemeljila Organizacija Ujedinjenih naroda za obrazovanje, znanost i kulturu (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization, UNESCO). U više od 20 zemalja diljem svijeta različitim i javnim programima skrenuta je pozornost na važnost slobodnoga pristupa informacijama.

Međunarodnomu programu obilježavanja pridružili su se i Međunarodni savez knjižničarskih društava i ustanova (International Federation of Library Associations and Institutions, IFLA) i Međunarodno udruženje nakladnika (International Publishers Association, IPA), koji su tim povodom zajedno objavili posebno službeno priopćenje. Ističući kako su knjižnice i nakladnici oduvijek temeljili svoje djelovanje upravo na načelu općega prava pristupa informacijama, predstavnici ovih ustanova pozvali su na nužnost pružanja sustavne potpore knjižnicama i nakladnicima kako bi bili u stanju pružiti ne samo što veću količinu informacija već i osigurati njihovu pouzdanost i kvalitetu. Također, naglasili su i potrebu za postavljanjem odgovarajućih zakonskih okvira kojima bi se knjižnicama i nakladnicima omogućilo djelovanje u skladu s potrebama digitalnoga doba.

Prva godina obilježavanja ovoga dana ujedno je i prva godina provedbe Programa Ujedinjenih naroda za održivi razvoj 2030., čiji ciljevi uključuju „omogućivanje javnoga pristupa informacijama i zaštitu temeljnih sloboda“, u kojem kontekstu knjižnice i nakladnici imaju neizostavnu ulogu u svakoj pojedinoj zajednici te u čitavome društvu.

Vijest je prenesena s internetskih stranica NSK.

| 4. 10. 2016. u 12:00 sati | RSS | print | pošalji link |

Edu.hr portal CMS za škole CARNetova korisnička konferencija Elektronički identitet Edu.hr portal Forum CARNetovog Portala za škole namijenjen učenicima, nastavnicima i zaposlenicima hrvatskih škola Nacionalni portal za učenje na daljinu Moodle

Rijeka

Četvrtaši Osnovne škole Ksavera Šandora Đalskog iz Donje Zeline, u sklopu nastavnog predmeta priroda i društvo, proveli su projekt "Upoznajmo naše gradove". Učenici su se uistinu...

Čišćenje ornitološkog parka

U utorak, 11. lipnja 2019. godine Pticoljupci iz 4.b pristupili su jednom od čišćenja ornitološkog parka. Puno su radili, ali se i odlično zabavili.

Audio&video

1874. - umro Fran Kurelac , hrvatski književnik i filolog