Natjecanje Euroscola u Zagrebu

Srednjoškolci iz jedanaest škola iz Grada Zagreba pokazat će svoje znanje o Europskoj uniji i natjecati se u petak, 29. rujna u Zagrebu za put u Europski parlament u Strasbourg. Cjelodnevno natjecanje, koje organizira Ured za informiranje Europskog parlamenta u Hrvatskoj u suradnji sa Sveučilištem VERN, kulminirat će nastupom škola od 11:30 do 15 sati u dvorani Sveučilišta VERN, dok će pobjednici natjecanja biti proglašeni u 15:30 sati.

Što su naučili u dvotjednim pripremama, učenici u dobi od 16 do 18 godina pokazat će pred žirijem koji će učeničke timove ocjenjivati prema znanju, uvjerljivosti izlaganja, kreativnosti, timskome radu i sposobnosti komuniciranja na stranom jeziku. Članovi žirija su Violeta Staničić, voditeljica Ureda za informiranje Europskog parlamenta u Hrvatskoj, Marija Galović, načelnica Ureda ravnateljice Agencije za mobilnost i programe EU, Zlatko Herljević, predavač na studiju Novinarstva Sveučilišta VERN, Vjekoslav Đaić, reporter Nove TV i Mario Bajkuša, direktor razvoja i programa Foruma za slobodu odgoja.

U ovom selekcijskom prednatjecanju programa Euroscola Europskog parlamenta, škole će predstavljati jedanaest timova od po pet učenika. Nakon kratkog kviza znanja o Europskom parlamentu, predstavnici timova izvlačit će te izložiti jednu od četiri prioritetne teme Europske unije: migracije, zaštita potrošača, kibernetička sigurnost te klimatske promjene, i to u obliku simulacije televizijske debate. Simulacija televizijske debate temeljit će se na obraćanju predsjednika Europske komisije Jean-Claudea Junckera pred Europskim parlamentom u rujnu 2017. i njegove rasprave sa zastupnicima u Europskom parlamentu.

O svakom školskom timu brinut će se student Sveučilišta VERN u ulozi mentora pomagača.

Sudjelovat će Prirodoslovna škola Vladimira Preloga, II., III., IV. i VII. gimnazija, Gornjogradska gimnazija, Islamska gimnazija dr. Ahmeda Smajlovića, Privatna umjetnička gimnazija, Prva privatna gimnazija s pravom javnosti, Upravna škola Zagreb i 1. tehnička škola Tesla Zagreb.

Najuspješniji timovi iz škola predstavljat će Republiku Hrvatsku na natjecanju Euroscola u Strasbourgu krajem 2017. godine. Euroscola je redovni godišnji program Europskog parlamenta kroz koji učenici viših razreda srednjih škola iz država članica Europske unije na praktičan način uče o europskim pitanjima te na jedan dan postaju europski zastupnici.

Više informacija o Euroscoli dostupno je na mrežnim stranicama Europskog parlamenta.

| 27. 9. 2017. u 13:48 sati | RSS | print | pošalji link |

Edu.hr portal Forum CARNetovog Portala za škole namijenjen učenicima, nastavnicima i zaposlenicima hrvatskih škola Nacionalni portal za učenje na daljinu Moodle Edu.hr portal CMS za škole CARNetova korisnička konferencija Elektronički identitet

Rijeka

Četvrtaši Osnovne škole Ksavera Šandora Đalskog iz Donje Zeline, u sklopu nastavnog predmeta priroda i društvo, proveli su projekt "Upoznajmo naše gradove". Učenici su se uistinu...

Čišćenje ornitološkog parka

U utorak, 11. lipnja 2019. godine Pticoljupci iz 4.b pristupili su jednom od čišćenja ornitološkog parka. Puno su radili, ali se i odlično zabavili.

Audio&video

1874. - umro Fran Kurelac , hrvatski književnik i filolog