Stručni skup „Knjižnični podaci: interoperabilnost, povezivanje i razmjena“

Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu organizira stručni skup Knjižnični podaci: interoperabilnost, povezivanje i razmjena koji će se održati od 28. do 29. studenoga 2017. godine u sklopu redovite godišnje otvorene konferencije korisnika integriranoga knjižničnog sustava Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu te knjižnica iz sustava znanosti i visokoga obrazovanja.

Stručni je skup namijenjen informacijskim stručnjacima i knjižničarima iz svih vrsta knjižnica neovisno o knjižničnim programima u uporabi ili stupnju automatizacije i informatizacije poslovanja knjižnica. Svrha je stručnoga skupa potaknuti širu stručnu raspravu i osuvremeniti pitanja vezana uz značaj automatizacije, standardizacije i informatizacije knjižničnih poslovanja, potaknuti razmjenu iskustava među sudionicima te predstaviti primjere dobre prakse u primjeni informacijsko-komunikacijske i digitalne tehnologije u knjižničnome poslovanju.

Predložene teme stručnoga skupa:

– interoperabilnost i knjižnični sustavi: podatkovna, semantička, procesna, pravna interoperabilnost
– razmjena i ponovna uporaba knjižničnih podataka
– pronalaženje, identificiranje i povezivanje knjižničnih podataka: identifikatori, povezani otvoreni podaci, semantički web
– knjižnice i disruptivne tehnologije
– implementacija i razvoj standarda, formata, pravilnika i modela
– knjižnična automatizacija i informatizacija, sistemsko knjižničarstvo
– suvremene knjižnične usluge temeljene na knjižničnim podacima: knjižnični katalozi, skupni katalozi, discovery servisi
– knjižnice i internetske stvari, veliki podaci, istraživački podaci.

Ovaj je stručni skup otvoren za sudjelovanje bez kotizacije, a svi zainteresirani mogu se prijaviti do ponedjeljka, 23. listopada 2017. godine preko mrežno dostupnoga obrasca.

Skup se organizira uz potporu Ministarstva kulture Republike Hrvatske.

Više o stručnome skupu Knjižnični podaci: interoperabilnost, povezivanje i razmjena.

Vijest je prenesena s mrežnih stranica Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu

| 11. 10. 2017. u 09:12 sati | RSS | print | pošalji link |

Edu.hr portal Forum CARNetovog Portala za škole namijenjen učenicima, nastavnicima i zaposlenicima hrvatskih škola Nacionalni portal za učenje na daljinu Moodle Edu.hr portal CMS za škole CARNetova korisnička konferencija Elektronički identitet

Rijeka

Četvrtaši Osnovne škole Ksavera Šandora Đalskog iz Donje Zeline, u sklopu nastavnog predmeta priroda i društvo, proveli su projekt "Upoznajmo naše gradove". Učenici su se uistinu...

Čišćenje ornitološkog parka

U utorak, 11. lipnja 2019. godine Pticoljupci iz 4.b pristupili su jednom od čišćenja ornitološkog parka. Puno su radili, ali se i odlično zabavili.

Audio&video

1874. - umro Fran Kurelac , hrvatski književnik i filolog