Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu sudionica kampanje „#EUandME“

Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu pridružuje se kampanji pod nazivom #EUandME, koju je u svibnju 2018. godine pokrenula Europska komisija kako bi upoznala pripadnike mlađih naraštaja Europske unije s pogodnostima koje im Unija pruža. Kampanja je usmjerena na osobe u dobi od 17 do 35 godina.

Od 20. kolovoza 2018. godine na plazma ekranima u glavnom predvorju Knjižnice prikazivat će se kratki filmovi uglednih europskih redatelja nastali s ciljem poticanja dijaloga vezanog uz utjecaj Europske unije na svakodnevni život pripadnika mlađih naraštaja zemalja članica EU. Među njima je i film hrvatskog redatelja Dalibora Matanića Debut, koji donosi priču o Ivanu, mladiću s hrvatskog sela, i njegovom putu prema društvenom prihvaćanju u maloj sredini.

U središtu filma Usamljenik (r. Tomasz Konecki) nalazi se Poljak Jan, koji živi u kolibi duboko u planinama. Nakon što na internetu naruči krplje, zaljubljuje se u dostavljačicu te prolazi kroz razne izazove ne bi li je ponovno vidio i priznao joj što osjeća. Život u hostelu (r. Matthias Hoene) prikazuje jednu baku koja silno želi vidjeti europske znamenitosti i čija unučad smišlja plan kako bi ostvarila bakin san. U filmu Party Animal (r. Yorgos Zois) upoznajemo Alexa, koji pokreće posao na najneobičnijem mjestu te zahvaljujući neočekivanoj iskri nadahnuća naposljetku uviđa kako njegov hobi i posao nisu međusobno isključivi. Ooni, glavnom liku istoimenog filma (Oona, r. Zaida Bergroth), priskače u pomoć neočekivani prijatelj, koji joj pomaže vratiti se natrag iz šume u kojoj se izgubila.

Ovim osjećajnim, zabavnim, snažnim i nadahnjujućim pričama obuhvaćeni su interesi mladih u Uniji –  mobilnost pri obrazovanju i zapošljavanju, digitalne tehnologije, poslovne vještine, ekološka održivost te građanska i ljudska prava.

| 14. 8. 2018. u 09:37 sati | RSS | print | pošalji link |

Edu.hr portal Forum CARNetovog Portala za škole namijenjen učenicima, nastavnicima i zaposlenicima hrvatskih škola Nacionalni portal za učenje na daljinu Moodle Edu.hr portal CMS za škole CARNetova korisnička konferencija Elektronički identitet

Rijeka

Četvrtaši Osnovne škole Ksavera Šandora Đalskog iz Donje Zeline, u sklopu nastavnog predmeta priroda i društvo, proveli su projekt "Upoznajmo naše gradove". Učenici su se uistinu...

Čišćenje ornitološkog parka

U utorak, 11. lipnja 2019. godine Pticoljupci iz 4.b pristupili su jednom od čišćenja ornitološkog parka. Puno su radili, ali se i odlično zabavili.

Audio&video

1874. - umro Fran Kurelac , hrvatski književnik i filolog