Obilježen Europski dan konzervacije-restauracije

U Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu 12. listopada 2018. godine obilježen je Europski dan konzervacije-restauracije na poticaj i u organizaciji Odjela "Zaštita i pohrana" Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu.

U povodu obilježavanja Europskoga dana konzervacije-restauracije koji se širom Europe obilježava 14. listopada, Odjel "Zaštita i pohrana" Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu otvorio je vrata građanima i organizirao zanimljiva predavanja o razvoju konzervatorsko-restauratorske službe u Hrvatskoj, kao i izazovima održivosti konzervatorsko-restauratorske prakse.

Predavanje pod nazivom "Put do suvremenog konzerviranja i restauriranja" održao je dr. sc. Denis Vokić, konzervator restaurator savjetnik sa Sveučilišta u Dubrovniku, predavanje po nazivom "Izazovi održivosti u konzervatorsko-restauratorskoj praksi" održala je dr. sc. Dragica Krstić, konzervatorica savjetnica iz Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, dok je Krešimir Jadro iz tvrtke Crescat u svojem izlaganju govorio o zelenim, ekološki prihvatljivim materijalima u zaštiti kulturne baštine.

Okupljene konzervatore i restauratore te građane prigodno su pozdravile i dr. sc. Tatijana Petrić, glavna ravnateljica Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, te dr. sc. Dragica Krstić, rukovoditeljica Odjela "Zaštita i pohrana" Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu.

Europski dan konzervacije-restauracije u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu obilježen je prvi put po uzoru na druge europske zemlje radi isticanja vrijednosti konzervacije i restauracije u zaštiti i očuvanju kulturne baštine, kao i približavanja rada konzervatora i restauratora široj javnosti.

| 16. 10. 2018. u 08:33 sati | RSS | print | pošalji link |

Edu.hr portal Forum CARNetovog Portala za škole namijenjen učenicima, nastavnicima i zaposlenicima hrvatskih škola Nacionalni portal za učenje na daljinu Moodle Edu.hr portal CMS za škole CARNetova korisnička konferencija Elektronički identitet

Rijeka

Četvrtaši Osnovne škole Ksavera Šandora Đalskog iz Donje Zeline, u sklopu nastavnog predmeta priroda i društvo, proveli su projekt "Upoznajmo naše gradove". Učenici su se uistinu...

Čišćenje ornitološkog parka

U utorak, 11. lipnja 2019. godine Pticoljupci iz 4.b pristupili su jednom od čišćenja ornitološkog parka. Puno su radili, ali se i odlično zabavili.

Audio&video

1874. - umro Fran Kurelac , hrvatski književnik i filolog