Predstavljen prijedlog novog modela otkupa knjiga za narodne knjižnice

Nakon što je 6. studenoga 2018. održan sastanak s predstavnicima narodnih knjižnica o novom modelu otkupa knjiga kojim bi se nastojale ispraviti nepravilnosti i nedostaci zamijećeni u dosadašnjem modelu koji se primjenjivao zadnjih dvadeset godina, u ponedjeljak 10. prosinca taj je dijalog nastavljen s nakladničkom zajednicom kojoj je također predstavljen novi model s pozivom da do 20. prosinca elektroničkim putem dostave svoje komentare s prijedlozima za poboljšanje.

Otkup knjiga za narodne knjižnice, kao dopuna redovnoj knjižničnoj nabavi, trebao bi se kao pilot projekt provoditi u 2019. godini.

Novi model prema kojem bi Ministarstvo kulture sredstva isplaćivalo narodnim knjižnicama, a one bi zatim po preporuci Kulturnog vijeća za knjižnu, nakladničku i knjižarsku djelatnost samostalno kupovale knjige i o tome izvještavale Ministarstvo kulture. Na taj bi se način intenzivirala komunikacija između narodnih knjižnica kao kupaca knjiga, što su one i do sada bile raspolažući sredstvima koja im je Ministarstvo kulture svake godine odobravalo za nabavu knjižne i neknjižne građe, te nakladnika odnosno eventualno distributera i knjižara kao dobavljača.

Ministarstvo kulture svjesno je da će provedba ovog modela zahtijevati više angažmana i od narodnih knjižnica i od nakladnika budući da će se naručivanje i plaćanje odvijati izravno između tih dvaju dionika. S druge strane, Ministarstvo kulture neće se miješati u politiku određivanja cijena knjiga po kojima će narodne knjižnice nabavljati knjige, što je velika razlika u odnosu na dosadašnji model prema kojem je Ministarstvo kulture bilo jedino koje je kupovalo knjige od nakladnika po punoj maloprodajnoj cijeni istaknutoj na poleđini knjige sukladno još uvijek važećem Sporazumu o jedinstvenoj cijeni knjige.

Novi model otkupa knjiga nastavak je reformskih mjera koje se odnose na područje knjige i nakladništva koje su započete novim modelom potpore izdavanju knjiga u 2019. godini.

| 11. 12. 2018. u 11:17 sati | RSS | print | pošalji link |

Edu.hr portal Forum CARNetovog Portala za škole namijenjen učenicima, nastavnicima i zaposlenicima hrvatskih škola Nacionalni portal za učenje na daljinu Moodle Edu.hr portal CMS za škole CARNetova korisnička konferencija Elektronički identitet

Afrika 1914.

Donosimo vam rad Jure Stopića, učenika Osnovne škole Sesvetska Sopnica. Jure je izradio kviz na interaktivnoj karti na kojoj treba označiti pojedine kolonije u Africi 1914. godine.

Znamenitosti Slovenije

Niz fotografija najpoznatijih znamenitosti Slovenije

Audio&video

Izvan okvira