Promocija portala Književna baština u muzejima

U petak 14. prosinca 2018. godine u 11 sati u prostorijama Muzejskoga dokumentacijskog centra u Zagrebu, održat će se promocija portala "Književna baština u muzejima", prvoga tematskoga online vodiča kroz muzeje, zbirke i ostale baštinske ustanove u Hrvatskoj koje čuvaju vrijednu ostavštinu hrvatskih književnika.

Portal je zamišljen kao mrežna platforma koja pruža informacije o muzejskoj građi i zbirkama književne baštine (od kojih većina nije vidljiva na internetu ili još nije digitalizirana) i koja usmjerava korisnike na javno dostupnu digitaliziranu baštinu hrvatskih književnika smještenu izvan muzeja. Tako su za znanstvenu, obrazovnu i istraživačku upotrebu dostupni referentni podaci o muzejskim izložbama, katalozima, knjigama, tekstovima, projektima, manifestacijama i digitalnoj građi u kojima muzeji predstavljaju i ističu književnu baštinu.

Književna baština u muzejima vodi korisnike kroz vrijednu ostavštinu 269 književnica i književnika čija se književna baština čuva u 638 muzeja i ustanova - od Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, Nacionalne i sveučilišne knjižnice i Hrvatskog državnog arhiva do rodnih kuća i centara za kulturu, a među šestotinjak predmeta koji kod virtualnih posjetitelja bude znatiželju i interes za pomak iz virtualnoga u realni svijet muzejskih prostora našli su se i pisaća komoda Dobriše Cesarića, kišobran Dragutina Rakovca, košulja s plastronom književnika Janka Matka, nalivpero Grigora Viteza, čizme Ivana Mažuranića, pisaći stroj Marije Jurić Zagorke, portreti Miroslava Krleže, guc Mate Balote, Dnevnik Dragojle Jarnević.

O elektroničkom vodiču, književnoj baštini i novim  projektima, uz autoricu portala mr. sc. Snježanu Radovanliju Mileusnić, knjižničarsku savjetnicu u Muzejskome dokumentacijskom centru, govorit će i Marinko Barčan iz Muzeja Petra Preradovića u Pitomači, dr. sc. Ana Batinić s Odsjeka za povijest hrvatske književnosti HAZU, dr. sc. Uroš Desnica iz Društva za obnovu i revitalizaciju Kule Stojana Jankovića, muzejska savjetnica Sonja Gaćina Škalamera iz Hrvatskog školskog muzeja, ravnateljica Gradskog muzeja Čazma Jadranka Kruljac Sever te Jasmina Reis, voditeljica muzeja Kuća Šenoa.

Portalu Književna baština u muzejima možete pristupiti ovdje.

| 11. 12. 2018. u 13:48 sati | RSS | print | pošalji link |

Edu.hr portal Forum CARNetovog Portala za škole namijenjen učenicima, nastavnicima i zaposlenicima hrvatskih škola Nacionalni portal za učenje na daljinu Moodle Edu.hr portal CMS za škole CARNetova korisnička konferencija Elektronički identitet

Afrika 1914.

Donosimo vam rad Jure Stopića, učenika Osnovne škole Sesvetska Sopnica. Jure je izradio kviz na interaktivnoj karti na kojoj treba označiti pojedine kolonije u Africi 1914. godine.

Znamenitosti Slovenije

Niz fotografija najpoznatijih znamenitosti Slovenije

Audio&video

Izvan okvira