Odabrane najljepše oblikovane hrvatske knjige u 2018. godini

Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu zaključila je natječaj Hrvatska lijepa knjiga za 2018. godinu koji je raspisala radi odabira najljepše oblikovanih hrvatskih knjiga za međunarodni natječaj Best Book Design from all over the World, koji će se održati za vrijeme trajanja Sajma knjiga u Leipzigu, te za izložbu Book Art International, koja se organizira za trajanja Sajma knjiga u Frankfurtu.

Na natječaj je pristiglo 147 izdanja iz 2018. godine. Ocjenjivački sud, u čijem su sastavu bili akademik Tonko Maroević, akademski slikar – grafičar i akademski snimatelj Luka Gusić, akademski slikar – grafičar Danijel Srdarev te viša kustosica u Grafičkoj zbirci NSK Charlotte Frank, izabrao je sljedeće knjige (koje navodimo abecednim redom):

• 150 GODINA HRVATSKOG DRUŠTVA LIKOVNIH UMJETNIKA, Hrvatsko društvo likovnih umjetnika
  • SARAJEVSKI MARLBORO; DVORI OD ORAHA; HAUZMAJSTOR ŠULC; IMENIK LIJEPIH VJEŠTINA: ESEJI, KRONIKE, ČLANCI, Miljenko Jergović, Fraktura
  • GLAZBA, Vitold Košir, Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti
  • GLEDAJUĆI ODGOVORE, Sonja Manojlović, Fraktura
  • I NA POČETKU I NA KRAJU BIJAŠE KAVA, Julijana Matanović, Mozaik knjiga
  • HOĆEMO LI SUTRA U KINO, Borivoj Radaković, V.B.Z. d.o.o.
  • HRVATSKA MODERNA UMJETNOST I NACIONALNI IDENTITET, Petar Prelog, Institut za povijest umjetnosti
  • JEDAN OD MNOGIH EPILOGA, Pier Paolo Pasolini, MeandarMedia
  • KANFANAR, Naklada Val
  • KIP SLOBODE, Maja Urban, Fraktura
  • LICA KOJA POZNAJEM, Zlatko Keser, Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti
  • MINIJATURE U MISALIMA ZAGREBAČKOGA BISKUPA JURJA OD TOPUSKOG, Milan Pelc, Sisačka nadbiskupija, Institut za povijest umjetnosti
  • MJ@M->17<-, Marko Jovanovac, Marivo
  • MOČVARA I PRIČA O URK-u, Udruženje za razvoj kulture „URK“, UPI2M BOOKS
  • OTTO WAGNER UND DIE KROATISCHE ARCHITEKTUR, Dragan Damjanović, Moderna galerija, Zagreb
  • OTVARANJE I ZATVARANJE USTA, Ernst Jandl, MeandarMedia
  • PISMA NA KRAJU ŠUME, Jasna Jasna Žmak, Jelena Oroz, Oaza Book (Umjetnička organizacija OAZA)
  • PREDAJA: TEMELJI ŽANRA, Institut za etnologiju i folkloristiku
  • PRIČA O O, Slivija Šesto, Semafora
  • ROBI K. 1-5, Viktor Ivančić, Ex libris, Srpsko narodno vijeće i Farbrika knjiga
  • ŠTO SVE (ILUSTRIRANA ENCIKLOPEDIJA GLAGOLA), Nikolina Manojlović Vračar, Mala zvona d.o.o.
  • TRIČARIJE, Tonko Maroević, Književni krug Split
  • UHVATI MI PLAVOG MEDU, Silvija Šesto, Ibis grafika d.o.o.
  • UVJERLJIVO DRUGI, Sven Popović, Fraktura
  • ZLATAROVO ZLATO, Zdenko Bašić, Tanja Konforta, Spiritoso

Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu zahvaljuje svima koji su poslali knjige na natječaj te čestita autorima i nakladnicima čije su knjige uvrštene u izbor.

Zaklada Stiftung Buchkunst iz Frankfurta na Majni i ove je godine povjerila Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu organizaciju izbora hrvatskih knjiga za natječaj Best Book Design from all over the World i izložbu Book Art International, na kojima se na međunarodnoj razini predstavljaju dosegnute razine stvaralaštva likovnih urednika, dizajnera te tiskarskog umijeća.

Svi zainteresirani hrvatski nakladnici mogli su do 10. prosinca prijaviti svoje lijepo oblikovane knjige tiskane tijekom 2018. godine na natječaj Hrvatska lijepa knjiga, u kategorijama književnost, znanost, monografije o umjetnosti i umjetnicima i fotomonografije, knjige za djecu i mladež, školske knjige, bibliofilska i reprint izdanja te katalozi.

Odabrane knjige nakon sajmova u Leipzigu i Frankfurtu postaju dio fonda Njemačkog muzeja za knjigu i pismo (Deutsches Buch- und Schriftmuseum) u Leipzigu koji djeluje u sklopu Njemačke nacionalne knjižnice (Die Deutsche Bibliothek).

| 19. 12. 2018. u 11:55 sati | RSS | print | pošalji link |

Edu.hr portal CMS za škole CARNetova korisnička konferencija Elektronički identitet Edu.hr portal Forum CARNetovog Portala za škole namijenjen učenicima, nastavnicima i zaposlenicima hrvatskih škola Nacionalni portal za učenje na daljinu Moodle

Afrika 1914.

Donosimo vam rad Jure Stopića, učenika Osnovne škole Sesvetska Sopnica. Jure je izradio kviz na interaktivnoj karti na kojoj treba označiti pojedine kolonije u Africi 1914. godine.

Znamenitosti Slovenije

Niz fotografija najpoznatijih znamenitosti Slovenije

Audio&video

Izvan okvira