Deveti festival hrvatskih digitalizacijskih projekata

Deveti festival hrvatskih digitalizacijskih projekata održava se u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu 9. i 10. svibnja 2019. godine. Festival donosi izlaganja stručnjaka iz područja interpretacije baštine, digitalizacije, upravljanja i korištenja digitalnoga sadržaja.

Prvi je dan Festivala posvećen aktualnoj temi interpretacije kulturne baštine kao oblika očuvanja i približavanja baštine javnosti. Koncept koji je duže vrijeme prisutan u području muzeologije na Festivalu će se razmatrati i s gledišta mogućnosti objedinjavanja sadržaja i dionika područja GLAM, uz poticanje dijaloga o mogućnostima suradnje u promidžbi baštine, edukaciji te izradbi novih usluga i proizvoda. Ostala se izlaganja prvoga dana Festivala bave pitanjima analize i sagledavanja stanja u području digitalizacije i razvoja sustava digitalizacije, posljedicama najnovijih dokumenata u području autorskoga prava na baštinske ustanove te ostalim aktualnim temama.

Uz predstavljanje posterskih izlaganja, Festival se nastavlja blokom predavanja o provedenim projektima digitalizacije građe, među kojima su i ove godine zastupljeni suradnički projekti kao oblik digitalnoga objedinjavanja kulturne baštine.

Drugoga dana Festivala nastavlja se razmatranje teorijskih i praktičnih pitanja u području digitalizacije kulturne baštine te izradbe digitalnih kulturnih proizvoda. Kvalitetan rezultat digitalizacije bitan je uvjet za osiguravanje mogućnosti novih korištenja digitalnoga sadržaja, bilo da je riječ o kvalitetnome pretraživanju ili primjeni lingvističkih pomagala na korpusu digitalnoga teksta. Potvrdu da se zajednica okreće korištenju digitalizirane građe za izradbu novih proizvoda donose izlaganja u drugome bloku.

Ove se godine predstavlja čak šest novih virtualnih izložaba i dvije mobilne aplikacije. Uz predstavljanje primjera dobre prakse, Festival će omogućiti prostor za raspravu i razmjenu ideja povezanih s aktualnim zbivanjima u području digitalizacije.

Više pojedinosti o Devetome festivalu hrvatskih digitalizacijskih projekata potražite ovdje.

| 9. 5. 2019. u 12:39 sati | RSS | print | pošalji link |

Edu.hr portal CMS za škole CARNetova korisnička konferencija Elektronički identitet Edu.hr portal Forum CARNetovog Portala za škole namijenjen učenicima, nastavnicima i zaposlenicima hrvatskih škola Nacionalni portal za učenje na daljinu Moodle

Rijeka

Četvrtaši Osnovne škole Ksavera Šandora Đalskog iz Donje Zeline, u sklopu nastavnog predmeta priroda i društvo, proveli su projekt "Upoznajmo naše gradove". Učenici su se uistinu...

Čišćenje ornitološkog parka

U utorak, 11. lipnja 2019. godine Pticoljupci iz 4.b pristupili su jednom od čišćenja ornitološkog parka. Puno su radili, ali se i odlično zabavili.

1313. - rođen Giovanni Boccaccio , talijanski književnik