| 18. 12. 2013. u 14:25 sati | pošalji link
Školski laboratorij 2013

U petak, 22. ožujka 2013., u Zagrebu je održano završno natjecanje Školskog laboratorija 2013. U završnicu natjecanja plasiralo se četrnaest učenika s dvanaest prezentacija koje su izveli uživo pred stručnim žirijem i publikom u Zagrebačkom plesnom centru.

Natjecatelji su imali tri minute da temu iz srednjoškolskog gradiva prirodoznanstvenih i tehničkih predmeta predstave na sažet, jasan i zanimljiv način, sukladno svom školskom uzrastu. Ocjenjivao ih je stručni žiri u sastavu: Olgica Martinis, viša savjetnica AZOO-a, Branka Vuk, pomoćnica ravnatelja CARNeta za podršku obrazovanju, Višnja Modrić Vuinac, fonetičarka u HRT-ovoj Službi za jezik i govor i Nenad Judaš, docent na Kemijskom odsjeku PMF-a u Zagrebu.

Prvu nagradu osvojio je Nikola Vujnović, učenik 3. razreda gimnazije Požega, prezentacijom „Parabola rulz“.

Nikola je na zanimljiv i vrlo jasan način pojasnio kako graf funkcije drugoga stupnja povezuje naizgled nespojive stvari: smrtonosnu zraku i paraboličnu antenu.

Drugo i treće mjesto osvojili su učenici Prve gimnazije iz Varaždina. Karla Kelemen i Frano Mihaljević prezentacijom „Prometejev dar“ opisali su (i pokazali) vatru s kemijskog gledišta što im je osiguralo drugu nagradu.

Petar Brlek je odgovorio na pitanje „Zašto je u recesiji meso manje ukusno?“ objasnivši nam što je umami, peti element okusa.

Sve prezentacije koje su bile prijavljene na Školski laboratorij u 2013. moguće je pogledati ovdje.

Webinar za mentore natjecatelja Školskog laboratorija

Tijekom natjecanja održan je webinar za mentore natjecatelja Školskog laboratorija. Webinar je vodio Marko Košiček, znanstveni novak s Instituta Ruđer Bošković, pobjednik natjecanja Laboratorij slave 2008. i FameLab International 2008., a snimku je moguće pogledati ovdje: