Noćni obilasci muzeja Tate Britain očima robota

Ljubitelji umjetnosti diljem svijeta tijekom idućih će pet dana putem web stranice muzeja Tate Britain moći krenuti u noćni obilazak zbirki tog londonskog muzeja uz pomoć vodiča-robota.

U sklopu projekta "After Dark" od danas, 13. kolovoza do nedjelje 17. kolovoza svi zainteresirani posjetitelji tog muzeja mogu se prijaviti da putem web stranice aferdark.tate.org.uk preuzmu kontrolu nad jednim od četiri robota i, nakon zatvaranja muzeja, između 22 i 3 sata po britanskom vremenu (23-4 po srednjeeuropskom) iz udobnosti svoga doma bilo gdje u svijetu "prošetaju" Tateom. U petak 15. kolovoza obilasci počinju već u 19,30 sati, te traju do pola sata iza ponoći.

Projekt je razvio dizajnerski studio The Workers, a riječ je o dobitničkom projektu, i prvom takvom u svijetu, nove godišnje nagrade IK Prize 2014, kojom Tate nagrađuje digitalnu kreativnost u potrazi za novim načinima širenja dostupnosti umjetnosti primjenom digitalne tehnologije.

Roboti su opremljeni sofisticiranim senzorima kako bi se izbjeglo međusobno i sudaranje sa stvarima i muzejskim artefaktima neprocjenjive vrijednosti. Iako su prilično brzi, ipak nisu svemogući pa tako ne mogu koristiti stubište.

Pokretna glava robota opremljena je dvjema kamerama i LED svjetlima i postavljena na dvije tanke šipke uglavljene u cirkularni kotač koji im omogućuje neograničeno kretanje. Opremljeni su snažnom baterijom trajanja najmanje pet sati.

Prvi ih je testirao umirovljeni zapovjednik Međunarodne svemirske postaje pukovnik Chris Hadfield iz svojeg doma u Torontu.

Sretnici koji se dokopaju upravljača prilikom njihova prvog javnog nastupa od večeras će se imati priliku prošetati po svim glavnim galerijama Tate Britaina.

Iako će robotima moći upravljati tek mali broj ljudi, s obzirom da ih je samo četiri, njihov napredak moći će putem live streama pratiti svi zainteresirani ljubitelji umjetnosti i tehnologije.

Pažljivo će ih pratiti i dizajnerski tim koji je osmislio projekt, te eventualno priskočiti u pomoć u slučaju problema ili zastoja.

| 13. 8. 2014. u 10:07 sati | RSS | print | pošalji link |

Edu.hr portal Forum CARNetovog Portala za škole namijenjen učenicima, nastavnicima i zaposlenicima hrvatskih škola Nacionalni portal za učenje na daljinu Moodle Edu.hr portal CMS za škole CARNetova korisnička konferencija Elektronički identitet

Dan broja Pi

Donosimo vam rad Mislava Božića, učenika 2a razreda Gimnazije Vukovar. Povodom Dana broja Pi Mislav je izradio infografiku u obliku kratkog podsjetnika na značajne događaje povodom ovog datuma.

European painters

Igra spajanja u nizove: imena slikara, države i stoljeća u kojem je živio.

1513. - španjolski istraživač Juan Ponce de León 1513. na...