U Lepoglavi počeo Međunarodni festival čipke

Jučer je počeo 18. po redu Međunarodni festival lepoglavske čipke, a ovogodišnja tema festivala je „Čipka i nakit“. Uz izvrsne primjerke čipke iz Bosne i Hercegovine, ovogodišnje zemlje-partnera lepoglavskog festivala, bit će predstavljene čipke iz čak 13 zemalja svijeta.

Festival traje do nedjelje, 21. rujna, a program će pratiti i atraktivni umjetnički i zabavni sadržaji kao što su nastupi naše poznate sopranistice Sandre Bagarić te Folklornog ansambla Linđo iz Dubrovnika.

Međunarodni festival lepoglavske čipke ove se godine održava u znaku kandidature Varaždina i partnerskih gradova, među kojima je i Lepoglava, za Europsku prijestolnicu kulture 2020. godine, a na festivalu će biti posebno predstavljena i dva projekta Europske unije u kojima sudjeluju lepoglavske čipkarice.

Jedan od njih je projekt Lace4Fashion – Modni pribor i čipkani nakit, a izloške nastale u okviru tog projekta, koji je financirala Europska komisija moći će vidjeti posjetitelji lepoglavskog festivala. Izloženi modni pribor i čipkani nakit temeljen je na rezultatima suradnje u okviru mreže partnera iz pet zemalja - Italije, Francuske, Njemačke, Estonije i Češke, kako bi se posebno istaknula atraktivnost ali i vrijednost inovativnog čipkarstva. Posebnu radionicu Čipka postaje nakit (Lace goes Jewellery), vodit će Kirsten Brinkmann, poznata njemačka stručnjakinja za čipkarstvo iz Hamburga.

U programu Festivala sudjeluju i članovi projekta Be Unique Within Europe koji se razvija od 2013. godine u programu cjeloživotnog učenja - potprogramu Grundtvig. Na projektu pod nazivom Be Unique Within Europe uz Udrugu Ekomuzej Lepoglava, sudjeluju i Gimnazija Jurja Vege Idrija - Čipkarska Šola Idrija iz Slovenije, Kinesthetics - Learn by Doing.Cyf iz Engleske, Kantschool Artofil iz Belgije, Virumaa Kunsti ja Käsitöö Selts iz Estonije, GRUPP>39< iz Švedske, Asociacion promotora del encaje de Castilla y Leon iz Španjolske i Gozo Centre for Art & Crafts iz Malte.

| 19. 9. 2014. u 09:05 sati | RSS | print | pošalji link |

Edu.hr portal Forum CARNetovog Portala za škole namijenjen učenicima, nastavnicima i zaposlenicima hrvatskih škola Nacionalni portal za učenje na daljinu Moodle Edu.hr portal CMS za škole CARNetova korisnička konferencija Elektronički identitet

Dan broja Pi

Donosimo vam rad Mislava Božića, učenika 2a razreda Gimnazije Vukovar. Povodom Dana broja Pi Mislav je izradio infografiku u obliku kratkog podsjetnika na značajne događaje povodom ovog datuma.

European painters

Igra spajanja u nizove: imena slikara, države i stoljeća u kojem je živio.

1707. - prema "Zakonu o Uniji", Engleska i Škotska ujedinile su...