Deset godina arhiviranja hrvatskog weba

Povodom obilježavanja 10. obljetnice ovog zahtjevnog i odgovornog posla, Nacionalna i sveučilišna knjižnica, pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, organizira stručni Skup, koji će se održati u petak, 26. rujna 2014. godine , s početkom u 10 sati, u prostorima Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu.

Arhiviranje hrvatskog weba (harvestiranje) odvija se jednom godišnje i obuhvaća sav sadržaj objavljen na .hr domeni, koji se potom organizira po tematskim cjelinama i objavljuje na javno dostupnim web stranicama Arhiva.

Hrvatski internetski sadržaj raste iz dana u dan i predstavlja ne samo informativnu već i znanstvenu i kulturološku vrijednost. To je prepoznala i Nacionalna i sveučilišna knjižnica koja je još 2004. godine, u suradnji sa Sveučilišnim računalnim centrom (Srce) započela s arhiviranjem hrvatskog weba. Do 2011. godine, sadržaj se pohranjivao selektivno, po točno zadanim kriterijima. Od tad, knjižnica jednom godišnje pobire sve javno dostupne sadržaje na nacionalnoj domeni (.hr).

Prateći svjetske trendove, arhivira se sav sadržaj koji postoji na internetu i tako dokumentira sadašnji društveni trenutak, društvene trendove, popularna zbivanja, važne sportske, političke, kulturne i druge događaje. Od  2011. provode se i arhiviranja sadržaja koji se odnose na posebnu temu ili događaj od općeg nacionalnog  značaja kao što su parlamentarni izbori, predsjednički izbori, ulazak Republike Hrvatske u Europsku uniju, povijesni i sportski događaji,  prirodne katastrofe kao što su ovogodišnje poplave i sl. Sav arhiviran sadržaj, koji predstavlja dio hrvatske nacionalne baštine, dostupan je javnosti putem web stranice Arhiva.

| 25. 9. 2014. u 10:42 sati | RSS | print | pošalji link |

Edu.hr portal Forum CARNetovog Portala za škole namijenjen učenicima, nastavnicima i zaposlenicima hrvatskih škola Nacionalni portal za učenje na daljinu Moodle Edu.hr portal CMS za škole CARNetova korisnička konferencija Elektronički identitet

Dan broja Pi

Donosimo vam rad Mislava Božića, učenika 2a razreda Gimnazije Vukovar. Povodom Dana broja Pi Mislav je izradio infografiku u obliku kratkog podsjetnika na značajne događaje povodom ovog datuma.

European painters

Igra spajanja u nizove: imena slikara, države i stoljeća u kojem je živio.

1707. - prema "Zakonu o Uniji", Engleska i Škotska ujedinile su...