Ekipa francuskih arheologa objavila je da je u Normandiji na predpovijesnom nalazištu Tourville-la-Riviere pronašla kosti ljudske ruke stare oko 200 tisuća godina, koje pripisuju neandertalcima, što je vrlo rijetko otkriće u sjeverozapadnoj Europi.
Ljudski fosili se sastoje od tri duge kosti lijeve ruke iste osobe. Otkriće iz rujna 2010. predstavljeno je danas tijekom konferencije za novinare u Parizu, a istovremeno je objavljeno u američkom znanstvenom časopisu Plos One.
To je izvranredno otkriće, naglasio je jedan od znanstvenika, Bruno Maureille sa Sveučilišta Bordeauxa. Čovjek iz Tourville-la-Riviere je star između 183 i 236 tisuća godina. Znanstvenici navode da se radi o "predneandertalcu", budući da se smatra kako su neandertalci živjeli u razdoblju od 118 tisuća godina do 30 tisuća godina prije Krista.
Fosilne kosti ne omogućuju određivanje spola tog pojedinca, ali znanstvenici drže da se radi o odrasloj osobi ili velikom adolescentu. Kosti su pronašli arheolozi Nacionalnog instituta za preventivna arheološka istraživanja tijekom iskapanja radi iskorištenja kamenoloma pijeska i šljunka, u menadrima Seine, 15-ak kilometara od Rouena.
To je drugo otkriće tog tipa u Francuskoj nakon dijelova dviju lubanja pronađenih u Pas-de-Calaisu početkom 80-ih godina. U sjeverozapadnoj Europi rijetki ljudski fosili iz tog razdoblja potječu samo s desetak nalazišta.
1626. - na današnji je dan nizozemski doseljenik Peter Minuit, kasnije upravitelj kolonije Nova Nizozemska te osnivač nove Švedske, otkupio od indijanaca Alqonquian otok Manhattan za škrinju tkanine i sitnice u vrijednosti od 24 dolara. Manhattan, otok i predio grada New Yorka te njegova poslovna i kulturna jezgra danas je jedno od najskupljih i najluksuznijih mjesta na svijetu.