Webinar Pisci na mreži: 29. listopada gostuje Kristijan Novak

Program Pisci na mreži čine pozvani suvremeni hrvatski autori, koji su svojim knjigama zadobili pažnju književne kritike i čitateljske publike, ali su, istodobno, njihovi tekstovi poticajni za čitanje u školi tijekom različitih oblika neposrednog odgojno-obrazovnog rada: redovne nastave hrvatskoga jezika i različitim izvannastavnim aktivnostima. Namjera je urednika i voditelja programa, viši savjetnici Agencije za odgoj i obrazovanje Mirela Barbaroša-Šikić i Miroslav Mićanović,  da u virtualnim susretima učenici saznaju tko su hrvatski pisci, kako, zašto i za koga pišu.

Gost 38. virtualnog susreta iz programa Pisci na mreži 29. listopada 2014. je Kristijan Novak, autor, između ostalog, romana Črna mati zemla.

Pjesnički, prozni i dramski tekstovi, radni interesi pisaca (urednici, kritičari, novinari, učitelji, slobodni umjetnici…) – polazišna su tema razgovora pisaca i voditelja programa te nastavnika i učenika. Na redovitom mjesečnom susretu pisci komuniciraju s fizički prisutnim učenicima i nastavnicima, a što je osobito važno zbog mogućnosti daleko većeg broja sudionika iz različitih dijelova Hrvatske i izvan nje, i virtualno tijekom dvosatnoga webinara.

Želi se tijekom razgovora, odgovaranja i komentiranja pitanja sudionika ući u radionice pisaca, proći labirintima njihovih književnih tekstova, dobiti pouzdaniji uvid kako i gdje žive, što čitaju, što im je važno u procesu pisanja, što misle o novim tehnologijama i mogućnostima komuniciranja s drugima, koji su njihovi uzori i životni izbori.

Ukratko htjelo bi se izravno, u razgovoru, različitim pitanjima i novim, drukčijim odgovorima, učiniti složenu mrežu hrvatske književnosti (kulture) dostupnom i preglednom za čitanje, kretanje, stjecanje različitih iskustava i za uživanje. Želi se saznati kako čitati hrvatske pisce i njihove tekstove, upoznati ih i učiniti vlastito vrijeme važnijim i boljim nego što nam se, nerijetko, čini da ono jest.

Dosadašnji „pisci na mreži“ – Zoran Ferić, Ivana Simić Bodrožić, Krešimir Bagić, Damir Miloš, Ivica Prtenjača, Edo Popović, Zvjezdana Jembrih, Sanja Lovrenčić, Olja Savičević Ivančević, Branko Čegec i Evelina Rudan) izazvali su veliku pažnju i zanimanje, a iz programa u program povećavao se broj „uključenih“ sudionika u susretima. Budući da je program uvršten u Katalog stručnih skupova AZOO-a, dio je stručnog usavršavanja učitelja i nastavnika, za što dobivaju i potvrdu AZOO-a od rujna 2011. uz prethodno internetsko popunjavanje upitnika nakon svakog susreta.

Program Pisci na mreži za učitelje i nastavnike hrvatskoga jezika, ali i za sve ostale zainteresirane učitelje, nastavnike, stručne suradnike, odgajatelje i ravnatelje Agencija za odgoj i obrazovanje organizira i provodi u okviru Microsoftova programa Suradnici u učenju(Partners in Learning) – projekti inovativnog korištenja IKT-a u obrazovanju – i u suradnji s Aquilonisom, koji prije, tijekom i poslije susreta pruža tehničku i organizacijsku podršku zainteresiranim sudionicima susreta čime se promovira upotreba suvremenih informacijskih i komunikacijskih tehnologija i podižu / osiguravaju kompetencije učitelja, nastavnika i učenika za njeno korištenje.

U program se mogu uključiti svi zainteresirani bez obzira na mjesto stanovanja ili rada, mogu to učiniti u školi, od kuće, ali i sa svih drugih udaljenih mjesta, i to samo uz troškove internetske veze.

Susreti se snimaju i pohranjuju na vlastito internetsko sjedište da bi bili na raspolaganju za korištenje u nastavi, poticali diskusiju učenika na forumu u sklopu internetskog sjedišta projekta i izvan termina susreta. Također će se izraditi internetsko sjedište za predstavljanje i objavu snimki susreta, pripremljenih tekstova, životopisa pisca i drugih relevantnih tekstova te za diskusiju učitelja, nastavnika i učenika.

Svaki susret i cijeli program najavljuje se i predstavlja u tiskanim i elektroničkim medijima, društvenim mrežama te izravnom elektroničkom komunikacijom sa svim školama, stručnim vijećima za hrvatski jezik, izvannastavne aktivnosti i školske knjižnice.

Snimke održanih virtualnih susreta:

1. Branko Čegec
  2. Olja Savičević Ivančević
  3. Sanja Lovrenčić
  4. Zvjezdana Jembrih
  5. Ivica Prtenjača
  6. Damir Miloš
  7. Edo Popović
  8. Krešimir Bagić
  9. Ivana Simić Bodrožić
  10. Zoran Ferić
| 24. 10. 2014. u 11:52 sati | RSS | print | pošalji link |

Edu.hr portal Forum CARNetovog Portala za škole namijenjen učenicima, nastavnicima i zaposlenicima hrvatskih škola Nacionalni portal za učenje na daljinu Moodle Edu.hr portal CMS za škole CARNetova korisnička konferencija Elektronički identitet

Dan broja Pi

Donosimo vam rad Mislava Božića, učenika 2a razreda Gimnazije Vukovar. Povodom Dana broja Pi Mislav je izradio infografiku u obliku kratkog podsjetnika na značajne događaje povodom ovog datuma.

European painters

Igra spajanja u nizove: imena slikara, države i stoljeća u kojem je živio.

1707. - prema "Zakonu o Uniji", Engleska i Škotska ujedinile su...