Kinezi ulaze u godinu koze

Kinezi će 19. veljače okrenuti novu stranicu u svom lunarnom kalendaru i ući u godinu koze, koju će dočekati u skladu s običajima koji sežu stoljećima unatrag. Koza je osma članica kineskog životinjskog astrološkog ciklusa i simbolizira mir i nježnost. Od drevnih vremena Kinezi su koristili kozje runo za izradu kaliografskih četkica i tople odjeće.

Ljudi rođeni u godini koze, tvrdi se, blagi su, ljubazni, popularni i pametni. Međutim, kaže se i da su samozatajni i pasivni i da je malo vjerojatno da će postati lideri u društvu. To je razlog što su mnogi nadobudni roditelji odgodili planove da im djeca dođu na svijet u ovoj godini. Ali su se zato požurili da to ostvare u prošloj, godini konja, koja se po tom pitanju smatra sretnijom.

Životinje kineskog zodijaka, koje su se koristile i za mjerenje protoka vremena i za proricanje sreće, svake se godine povezuju s drevnim binarnim suprotnostima jinom i jangom i jednim od pet elemenata - metalom, vodom, drvom, vatrom i zemljom. Svaka kombinacija ponavlja se svakih 60 godina.

Po kineskom lunarnom kalendaru, godina koze počinje 19. veljače. Povezana je s drvetom i 32. je u šezdesetogodišnjem ciklusu. Po drevnom običaju, petarde tjeraju zle duhove, a za dodatnu zaštitu ljudi kite prozore i vrata svojih domova sretnim talismanima i simbolima sreće, dobrobiti i dugovječnosti.

Nova godina je u Kini obiteljski praznik. Kad vatromet završi, obitelji na sjeveru vraćaju se u svoje kuće i jedu kuhane valjuške. Oni na jugu na stolu imaju rižine okruglice.

Običaj je da se nova godina dočekuje u novoj odjeći, crvene ili svijetlih boja, jer se to smatra srećom i novim početkom.

| 16. 2. 2015. u 12:26 sati | RSS | print | pošalji link |

Edu.hr portal Forum CARNetovog Portala za škole namijenjen učenicima, nastavnicima i zaposlenicima hrvatskih škola Nacionalni portal za učenje na daljinu Moodle Edu.hr portal CMS za škole CARNetova korisnička konferencija Elektronički identitet

Dan broja Pi

Donosimo vam rad Mislava Božića, učenika 2a razreda Gimnazije Vukovar. Povodom Dana broja Pi Mislav je izradio infografiku u obliku kratkog podsjetnika na značajne događaje povodom ovog datuma.

European painters

Igra spajanja u nizove: imena slikara, države i stoljeća u kojem je živio.

1707. - prema "Zakonu o Uniji", Engleska i Škotska ujedinile su...