Jedan od popularnijih načina bojanja Uskrsnih jaja je taj da se kuhaju u ljusci crvenog luka s motivima djeteline, lišća i sl., a može se i škarama sitno isjeckati ljuska od crvenog i bijelog luka i ukrasiti jaja.
Da jaja ne bi pucala, treba ih izvaditi nešto ranije iz hladnjaka da poprime sobnu temperaturu, oprati ih i staviti u hladnu vodu u koju je dodano malo soli, te ih kuhati nešto dulje, na laganoj vatri. Za izražajniju boju jaja se trebaju ostaviti potopljena u otopinama preko noći, ali u hladnjaku.
Upute:
Bojanjem s lukom, jaja dobiju lijepu smeđkasto - crvenu boju, ali djeca vole imati jaja raznih boja. Za bojanje jaja, a naročito u svjetlije boje treba nabaviti bijela jaja. Na gore opisani način, isto se može učiniti sa špinatom, ciklom, crvenim zeljem, kavom, brusnicom, mrkvom, kurkumom, sokom od borovnica...
Kako postići određenu boju?
Kao opće pravilo za bojanje jaja uzima se 800 g sjeckanog povrća ili voća ili 3-4 žlice začina na litru vode, a sve voće zgnječi se u pire i po mogućnosti, ne koristi se tvrda voda.
Bijeli ocat služi kao učvršćivač boje, i treba ga koristiti ako se jaja bojaju crvenim lukom ili začinima, npr. kurkumom, paprikom ili kavom, a ne treba se dodavati ako se bojaju povrćem i voćem, jer će boju pretvoriti u sivu ili smeđu. Dodaju se 2 žlice octa na 1 litru vode. Postoje dva načina bojanja jaja: topli i hladni postupak.
Ovaj način podrazumijeva kuhanje jaja u otopini boje. Toplinom boja jače prodire u jaje, pa je intenzivnija. Sirova jaja u jednom sloju polažu se u otopinu boje i ostavi se da sve skupa zakuha. Nakon toga treba smanjiti temperaturu i pustiti da se lagano kuha još pola sata. Da bi boja bila intenzivnija, kad se ohlade, jaja se preko noći mogu ostaviti u otopini boje u hladnjaku. Nakon toga, jaja se izvade i osuše papirnatim ručnikom te se ostave da se potpuno osuše na kartonu za jaja ili na rešetki, na zraku.
Ovaj način je prikladniji za djecu, pogotovo ako se obojana jaja namjeravaju jesti. Jaja se prethodno skuhaju u tvrdo, isperu hladnom vodom, te se s površine (četkicom za zube) uklone eventualne nepravilnosti na ljusci. Posuše se papirnatim ručnikom, a zatim se metalnom žlicom, pažljivo polože u pripremljenu, hladnu otopinu boje i namaču najmanje 20 minuta. Mogu se ostaviti i preko noći, u hladnjaku, za intenzivniju boju. Suše se na isti način kao i kod toplog postupka.
Obojana jaja imaju mat površinu i ne sjaje se. Da bi bljesnula dodatnim sjajem, mogu se premazati vatom namočenom u suncokretovo ulje ili preko svakog jaja prijeći komadićem slanine.
Za dodatno ukrašavanje jaja različitim šarama i otiscima, za to postoji nekoliko načina, a najprikladniji za djecu je „lov na prirodu“ – potraga za zanimljivim listove, npr. djetelinom, paprati ili malim cvjetovima (izbjegavati borove iglice, jer su pretanke i lako se pomiču po ljusci jaja, pa neće ostaviti otisak na jajetu).
Jaja prethodno skuhati u tvrdo, isprati ih hladnom vodom i dobro posušiti. Izabrani list ili cvijet prisloniti na jaje tako da vrlo čvrsto prijanja, jaje staviti u staru najlon čarapu i zavezati na krajevima, tako da čvrsto steže jaje. Ovako pripremljena jaja staviti u hladnu ili toplu otopinu boje. Ostaviti jaja barem sat vremena u boji (što dulje jaje stoji u boji dobiva se jači kontrast boja). Nakon toga jaja izvaditi iz najlon-čarape, posušiti i usjajiti biljnim uljem.
Bojanje čajem:
Upute:
Članak je izboorno objavljen na Lukinom portalu za djecu i obitelj.
Fotografija je preuzeta s internetekste stranice http://www.freedigitalphotos.net/ (autor: digidreamgrafix).
1617. - umro Faust Frančić, hrvatski jezikoslovac, izumitelj, diplomat, inženjer i biskup. Faust Vrančić (lat. Faustus Verantius) najvažniji je konstruktor i tehnički pisac u Hrvata na prijelazu iz 16. u 17. stoljeće. Godine 1595. izdao je petojezični rječnik (latinski, talijanski, njemački, hrvatski i mađarski) pod naslovom Rječnik pet najplemenitijih jezika Europe (Dictionarium quinque nobilissimarum Europae linguarum, latinae, italicae, germanicae, dalmaticae et ungaricae)u kojem je za svaki jezik dano 5.000 odrednica. Također, njegovo djelo Machinae novae (Nove naprave) iznimno je vrijedno tehničko djelo s 49 slika (bakroreza), u kojem je na pet jezika opisano 56 različitih naprava, pronalazaka, uređaja i konstrukcija. Među značajnije opise iz spomenutoga djela spadaju viseći most i Homo volans (lat. leteći čovjek), prikaz padobranca.