Dani europske baštine 2015.

Čuvamo li svoje blago? Poznajemo li ga dovoljno? Naša zemlja ima veliko bogatstvo i ljepotu baštine te ne smijemo dopustiti da ona bude zaboravljena. Zato uronimo u svoje škrinje i pronađimo sve ono naizgled malo što čini čovjeka velikim i što može predstavljati naš trag identiteta tijekom vremena.

Europa u rujnu tradicionalno obilježava manifestaciju Dani europske baštine, kojom se predstavlja bogata i raznolika kulturna baština naroda europskoga kontinenta. U sklopu manifestacije organiziraju se izložbe, javna predavanja, posjeti različitim lokalitetima, okrugli stolovi i drugi događaji.

Dani europske baštine u Hrvatskoj 2015. godine održavaju se od 21. rujna do 3. studenoga. Većina zemalja Vijeća Europe prihvatila je zajedničku temu "Industrijska i tehnička baština" kako bi se podigla svijest šire javnosti o važnosti naslijeđene tehničke i industrijske baštine, kao i njezina očuvanja.

Otvorenjem izložbe Industrijska baština Hrvatske: Baština kao gospodarsko-razvojni resurs 21. rujna u Muzeju Mimara započeli su Dani europske baštine.

Brojne izložbe, predavanja, radionice i druga događanja održat će se širom Hrvatske kako bi u sklopu manifestacije predstavili zaštitne radove na nepokretnim i pokretnim kulturnim dobrima te promicali nematerijalna kulturna dobra.

U povodu Dana europske baštine izdana je i brošura koja donosi sažete prikaze o svim prigodnim događanjima, podrobne informacije o lokacijama, nadnevcima i vremenima događanja.

Uključivanjem u obilježavanje ovoga dana članice Europske unije, ali i sve zemlje pristupnice, potvrđuju svoju pripadnost zajedničkomu europskom kulturnom, socijalnom, političkom i ekonomskom identitetu, pri čem se naglašava važnost i posebnost svake pojedinačne nacionalne baštine. Hrvatska se ovoj manifestaciji pridružila godine 1995. proglašenjem posavskoga sela Krapje – selom graditeljske baštine.

Vijest je izvorno objavljana na stranci NSK.

| 24. 9. 2015. u 10:29 sati | RSS | print | pošalji link |

Edu.hr portal CMS za škole CARNetova korisnička konferencija Elektronički identitet Edu.hr portal Forum CARNetovog Portala za škole namijenjen učenicima, nastavnicima i zaposlenicima hrvatskih škola Nacionalni portal za učenje na daljinu Moodle

Dan broja Pi

Donosimo vam rad Mislava Božića, učenika 2a razreda Gimnazije Vukovar. Povodom Dana broja Pi Mislav je izradio infografiku u obliku kratkog podsjetnika na značajne događaje povodom ovog datuma.

European painters

Igra spajanja u nizove: imena slikara, države i stoljeća u kojem je živio.

1707. - prema "Zakonu o Uniji", Engleska i Škotska ujedinile su...