Izložba "Sunčev sustav 4.0" u Tehničkom muzeju u Zagrebu

U Tehničkom muzeju u Zagrebu u tijeku su edukativno-informativnu izložba, predavanja i radionice 'Sunčev sustav', koje traju od 15. rujna do 25. listopada.

Cilj izložbe je približiti posjetiteljima izgled, odnose veličina i udaljenosti unutar Sunčevog sustava uz pomoć maketa i slika. Maketa Sunčevog sustava izrađena u mjerilu prati odnose veličina planeta, a slikovna građa prikazuje udaljenosti između planeta. Na taj način vizualni doživljaj olakšava učenje i pamćenje informacija.

Zanimljivost izložbe je prilagodljivost edukativnog pristupa zbog čega je izložba prikladna različitim uzrastima i interesima: samostalnim posjetiteljima, predškolskim i školskim skupinama, astronomskim društvima.

Kroz stručno vodstvo posjetitelji se upoznaju s osnovnim astronomskim pojmovima: imenima planeta, redom u Sunčevom sustavu, odnosom veličina i međusobnih udaljenosti. Učenici starijeg školskog uzrasta i oni koji žele saznati više, uz vodstvo će dobiti informacije o uvjetima, temperaturama i silama koje postoje na tim svemirskim tijelima.

Za grupni posjet izložbi obavezna je prethodna telefonska najava, kako bi se osigurao termin stručnog vodstva. Maksimalni broj osoba u grupi je 30. Cijena ulaznice za izložbu je 10 kuna po osobi.

Znanstveno-popularna predavanja o temama iz astronomije održavat će se u kino dvorani i planetariju za vrijeme trajanja akcije. Za predavanja u kino dvorani ulaz će biti slobodan, a cijena ulaznice za predavanja u planetariju je 15 kuna po osobi.

Uz izložbu se održavaju i zanimljive edukativne radionice, u trajanju od jednog sata, na kojima se uči interaktivnim pristupom, prilagođenim uzrastu polaznika. Na radionicama se crtaju ili izrađuju modeli svemirskih tijela koje sudionici potom odnose kući ili u školu.

Radionice vodi prof. Višnja Sardelić, iskusna pedagoginja u popularizaciji znanosti.

Za sudjelovanje na radionicama obavezna je prethodna telefonska najava, kako bi se osigurao termin. Maksimalni broj polaznika radionice je 30 osoba. Cijena sudjelovanja na radionici je 10 kuna.

Termini radionica:

• utorak - petak
    • 1. termin: 10 – 11 sati
    • 2. termin: 12 – 13 sati
    • 3. termin: 15 – 16 sati
  • subotom i nedjeljom
    • 1. termin: 10 – 11 sati

Teme radionica su:

• izrada modela Sunca
  • izrada modela Sunčevog sustava
  • izrada Sunčevog sata
  • izrada modela planeta sa satelitima
  • izrada modela asteroida i patuljastih planeta
  • izrada zviježđa – zviježđa zodijaka
  • izrada modela Mjeseca
  • izrada površine Mjeseca-prikaz nastanka kratera
  • HR dijagram

Najave za grupni posjet izložbi i radionicama
Autor i voditelj akcije:
Mario Mirković
tel. 01/4844-050 ili 4881-639
e-mail: mario.mirkovic@tehnicki-muzej.hr

| 2. 10. 2015. u 07:03 sati | RSS | print | pošalji link |

Edu.hr portal Forum CARNetovog Portala za škole namijenjen učenicima, nastavnicima i zaposlenicima hrvatskih škola Nacionalni portal za učenje na daljinu Moodle Edu.hr portal CMS za škole CARNetova korisnička konferencija Elektronički identitet

Dan broja Pi

Donosimo vam rad Mislava Božića, učenika 2a razreda Gimnazije Vukovar. Povodom Dana broja Pi Mislav je izradio infografiku u obliku kratkog podsjetnika na značajne događaje povodom ovog datuma.

European painters

Igra spajanja u nizove: imena slikara, države i stoljeća u kojem je živio.

1513. - španjolski istraživač Juan Ponce de León 1513. na...