Muzeju krapinskih neandertalaca dodijeljena Oznaka Europske baštine

Od 12. do 15. travnja 2016. godine u Bruxellesu su održani Dani Oznake Europske baštine na kojima je predstavljeno ukupno 20 destinacija koje su do sada u protekle dvije godine već primile ovu vrijednu oznaku, te devet novih lokaliteta koji su kandidirani prošle godine.

Prošle godine Republika Hrvatska je po prvi puta imala mogućnost predstaviti 2 kandidata, a Ministarstvo kulture RH predložilo je Centar industrijske baštine u Rijeci i Muzej krapinskih neandertalaca s nalazištem Hušnjakovo u Krapini. Od ukupno 18 prijavljenih kandidata u 2015. godini, Europska komisija u drugom je krugu izabrala devet, među kojima i svjetski poznati krapinski lokalitet. Dana 13. travnja u reprezentativnoj knjižnici Solvay u Bruxellesu Oznake Europske baštine svečano su dodijeljene: Pretpovijesnom nalazištu i Muzeju krapinskih neandertalaca u Hrvatskoj, Dvorcu Olomouc i Nadbiskupskom muzeju u Republici Češkoj, lokalitetu Sagres u Portugalu, Carskoj palači u Beču u Austriji, Povijesnom kompleksu Sveučilišta Tartu u Estoniji, Glazbenoj akademiji Franz Liszt u Budimpešti, arhivu Mundaneum u Belgiji, Kompleksu istočnog fronta Prvog svjetskog rata u Poljskoj i Europskoj četvrti u Strasbourgu u Francuskoj.

Svečana dodjela bila je popraćena promotivnim filmom svakog kandidata i nagradnim pitanjima vezanim uz pojedine lokalitete. U ime Muzeja krapinskih neandertalaca priznanje je primila mr.sc. Vlasta Krklec, muzejska savjetnica uz prisustvo Veleposlanika RH u Bruxellesu Mate Škrabala i nacionalne koordinatorice Anje Mamić iz Ministarstva kulture, Uprave za međunarodne kulturne odnose, europske poslove i javnu komunikaciju. Oznaku je dodijelio Tibor Navracsics, Povjerenik Europske komisije za edukaciju, kulturu, mlade i sport.

Vijest je prenesena s internetskih stranica Muzeja krapinskih neandertalaca.

| 21. 4. 2016. u 12:41 sati | RSS | print | pošalji link |

Edu.hr portal CMS za škole CARNetova korisnička konferencija Elektronički identitet Edu.hr portal Forum CARNetovog Portala za škole namijenjen učenicima, nastavnicima i zaposlenicima hrvatskih škola Nacionalni portal za učenje na daljinu Moodle

Dan broja Pi

Donosimo vam rad Mislava Božića, učenika 2a razreda Gimnazije Vukovar. Povodom Dana broja Pi Mislav je izradio infografiku u obliku kratkog podsjetnika na značajne događaje povodom ovog datuma.

European painters

Igra spajanja u nizove: imena slikara, države i stoljeća u kojem je živio.

1707. - prema "Zakonu o Uniji", Engleska i Škotska ujedinile su...