Četvrti po redu Festival svjetske književnosti održat će se od 4. do 11. rujna u Zagrebu i Splitu. Ove godine posebnu pozornost Festival posvećuje Italiji – njezinim piscima i stripašima. Uz talijanske autore dolaze autori iz još 15 zemalja svijeta.
Na otvaranju Festivala gostuje jedan od najvažnijih suvremenih svjetskih pisaca, Talijan Claudio Magris, s kojim će o njegovu najnovijem romanu Obustaviti postupak razgovarati programski voditelj Festivala Seid Serdarević.
Uz tradicionalne programe Tribinu Razotkrivanje, okrugle stolove i razgovor Pisac i njegov čitatelj te tribine za gimnazijalce, ove godine nastavljaju se programi posvećenima stripu i filmski program prema književnim djelima gostiju Festivala. Uvodi se i novi program – Dvostruki portret, na kojem će uz jednoga gosta iz inozemstva u dijalogu biti i jedan domaći autor.
Festival će ove godine u suradnji s HDP-om i PEN-om održati večer poezije s izraelskim pjesnicima te će se pridružiti svjetskom čitanju poezije pod nazivom Demokracija bez populizma.
Među mnogobrojnim gostima Festivala izdvajaju se prvenstveno talijanski autori: dobitnik najuglednije talijanske nagrade Strega Antonio Pennacchi, zatim najveći poznavatelj djela i opusa Umberta Eca profesor Ugo Voli, mlada zvijezda talijanske književnosti Paolo Cognetti, najčitaniji suvremeni stripaš Zerocalcare, pisac i filmski autor iz Trsta Giorgio Pressburger.
Iz Francuske dolazi Muriel Barbery, jedna od najvećih zvijezda suvremene svjetske književnosti i autorica poznate Otmjenosti ježa, potom strip-umjetnik Christian Durieux i dobitnica Nagrade Europske Unije za književnost Laurence Plazenet.
Iz Njemačke stiže Adriana Altaras, iz Austrije Karl-Markus Gauß, a iz regije Dragan Velikić, Goran Vojnović i Dušan Šarotar. Na Festivalu gostuju dva mađarska autora Péter Gárdos i Viktor Horváth, a tu su još i autori iz Belgije, Finske, Bugarske, Irske, Rusije, Češke, Izraela...
Nastavlja se i program Sharing the Wor(l)d u suradnji sa slovenskim festivalom Vilenica i irskim festivalom Cúirt. U sklopu suradnje Festival dovodi dvoje autora u rezidenciju, Vesnu Lemaić iz Slovenije i Roba Doylea iz Irske.
Festival će se održavati u Kinu Europa i Knjižnici Bogdana Ogrizovića u Zagrebu te u Knjižnici Marka Marulića u Splitu.
Uvertira za festival bit će otvaranje digitalne instalacije Livre de Room u Medijateci Francuskog instituta. Riječ je o kabini u kojoj hologram naglas čita ulomke iz knjige po izboru posjetitelja. Kabinu je osmislio mladi francuski umjetnik Joris Mathieu, a zagrebačkoj će publici biti otvorena od 1. do 30. rujna.
1790. - umro Josip II., rimsko-njemački car, ugarsko-hrvatski i češki kralj od 1780. do 1790. Josip II. bio je sin Marije Terezije i njezin suvladar od 1765. kada je preminuo njegov otac Franjo Stjepan Lotarinški. Josip II. je bio jedan od prvih političara na Balkanu koji je u obzir dovodio ideju o stvaranju jedinstvenog naroda. Želio je sve narode Monarhije ujediniti u jedno i na taj način stvoriti snažnu (ujedinjenu) snagu.