Dani europske baštine 2016.

Europa tijekom rujna i listopada tradicionalno obilježava manifestaciju Dani europske baštine, kojom se predstavlja bogata i raznolika kulturna baština naroda europskoga kontinenta. U sklopu manifestacije organiziraju se izložbe, javna izlaganja, okrugli stolovi, posjeti različitim lokalitetima, kao i druga događanja.

Tema je ovogodišnje manifestacije Baština i zajednice, kojom se želi istaknuti sinergija između baštine i njezinih sudionika, kao i njihov doprinos u oblikovanju zajedničke budućnosti, a koju je prihvatila većina zemalja Vijeća Europe.

Dani europske baštine 2016. u Hrvatskoj se održavaju od 20. rujna do 26. listopada 2016. godine.

Službeno otvorenje središnje izložbe Lokalne zajednice kao čuvari baštine održano je 20. rujna 2016. godine u Muzeju Mimara. Izložbom će se predstaviti zalaganje lokalnih zajednica i različitih udruženja građana u provođenju projekata očuvanja kulturne i s njom usko povezane prirodne baštine, čime se osigurava dugoročan i održiv razvoj pojedinih područja.
Predstavljeni primjeri dobre prakse očuvanja tradicijskih znanja i umijeća, kao i projekata obnovljenih nepokretnih kulturnih dobara, hrvatski su doprinos zajedničkoj temi manifestacije.

Muzeju Mimara u utorak, 27. rujna 2016. godine dodijeljena je Nagrada Vicko Andrić, koja je uručena pojedincima za izvanredna postignuća u području zaštite kulturne baštine u Hrvatskoj.

Ove godine u više od 30 naselja širom Hrvatske organizirano je približno 70 izložaba, radionica, predavanja, predstavljanja i drugih sadržaja koji su posvećeni promidžbi i obnovi kulturne baštine te važnosti uključenja zajednice kao jednoga od ključnih suradnika u očuvanju baštine.

U Hrvatskoj je organizacija Dana europske baštine povjerena Upravi za zaštitu kulturne baštine Ministarstva kulture Republike Hrvatske.

Program Dana europske baštine 2016. sadrži prikaze o svim prigodnim događanjima, podrobne informacije o lokacijama, nadnevcima i vremenima događanja u Hrvatskoj.

Uključivanjem u obilježavanje ovoga dana članice Europske unije, ali i sve zemlje pristupnice, potvrđuju svoju pripadnost zajedničkomu europskom kulturnom, socijalnomu, političkomu i ekonomskomu identitetu, pri čem se naglašava važnost i posebnost svake pojedinačne nacionalne baštine. Hrvatska se ovoj manifestaciji pridružila 1995. godine proglašenjem posavskoga sela Krapje – selom graditeljske baštine.

Knjižnice, kao baštinske ustanove, prikupljaju, čuvaju, ali i daju na korištenje, brojnu građu koja svjedoči o kulturnoj baštini – lokalnoj i nacionalnoj, kao dijelu europske i svjetske kulturne baštine.

Vijest je prenesena s internetskih stranica Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu.

| 5. 10. 2016. u 09:12 sati | RSS | print | pošalji link |

Edu.hr portal CMS za škole CARNetova korisnička konferencija Elektronički identitet Edu.hr portal Forum CARNetovog Portala za škole namijenjen učenicima, nastavnicima i zaposlenicima hrvatskih škola Nacionalni portal za učenje na daljinu Moodle

Dan broja Pi

Donosimo vam rad Mislava Božića, učenika 2a razreda Gimnazije Vukovar. Povodom Dana broja Pi Mislav je izradio infografiku u obliku kratkog podsjetnika na značajne događaje povodom ovog datuma.

European painters

Igra spajanja u nizove: imena slikara, države i stoljeća u kojem je živio.

1707. - prema "Zakonu o Uniji", Engleska i Škotska ujedinile su...