Dolazi novo istraživanje s izraelskog Shaare Zedek Medical Center i Bar-Ilan sveučilišta koje govori o tome da bi nam određene kapi za oči s nanočesticama mogle poboljšati vid tako da više uopće nećemo imati potrebu za naočalama.
Isprva djeluje neobično. Tim oftalmologa s nabrojanih instituta napravio je i testirao “nanokapljice” koje će u kombinaciji s laserom poboljšavaju i dalekovidnost i kratkovidnost.
Početak kliničkih testiranja na ljudima počet će nešto kasnije ove godine. “Postupak sadržava 3 koraka”, rekao je Zeev Zalevsky, profesor elektroinženjerstva i nanofotonike na sveučilištu Bar-Ilan.
Prvi će korak biti aplikacija na pacijentovom pametnom telefonu koja će mjeriti refrakciju oka, odnosno lom svjetlosnih zraka u dioptrijskom uređaju oka što nam u stvari omogućuje stvaranje slike na rožnici. Potom će se stvarati laserski uzorak koji se projicira na površinu rožnice oka. Taj će kirurški zahvat trajati manje od sekunde.
Nakon svega toga pacijent konačno dobiva posebne kapljice s nanočesticama koje će ući u plitki, gornji sloj nastao ablacijom na površni rožnice. Kapljice će mijenjati refrakcijski indeks, indeks loma svjetlosti što korigira problem vida koji određena osoba ima.
Ono najzanimljivije je što će se korekcija moći raditi kod kuće bez ikakvog sudjelovanja liječnika. Nedostatak zahvata će biti taj, s obzirom na to da je u pitanju neagresivni tretman, da će se oko postepeno zaliječiti tako da će se poboljšanja smanjivati. Zbog toga će pacijent trebati ponavljati isti proces svakih mjesec do dva, ako želi zadržati izvrstan vid.
Zalevsky tvrdi kako se tretman razlikuje od regularnog laserskog zahvata kojim se, inače, uklanja značajan dio rožnice, transparentni sloj koji se formira ispred samog oka. Ovim novim zahvatom zahvatit će se samo gornji dio rožnice i onda takav pristup problemu vida će moći biti efikasan za puno više pacijenata.
Vijest je prenesena s mrežnih stranica https://geek.hr/znanost/.
1829. - osnovana prva glazbena škola u Hrvatskoj. Znameniti hrvatski virtuoz na gitari Ivan Padovec osnovao je sa svojim učenicima i drugim ljubiteljima glazbe malo glazbeno društvo, koje je uskoro pripremilo i prvi javni koncert. Početkom 19. stoljeća glazbena tradicija u Zagrebu već je vrlo jaka i javlja se potreba osnivanja stalne glazbene škole koja će školovati glazbenike za hrvatske orkestre, zborove i folklorna društva. Zato Hrvatski glazbeni zavod osniva na današnji dan 1829. godine Glazbenu školu, prvu stalnu ustanovu za glazbenu naobrazbu u Hrvatskoj. Unatoč povremenim teškim novčanim krizama, Škola je, zahvaljujući darovnicama i dobrovoljnim prilozima, izdržala sva krizna razdoblja sredine 19. stoljeća. Nakon nekoliko seljenja, godine 1876. prešla je napokon u novu zgradu u Gundulićevoj ulici. Time su stvorene mogućnosti za nesmetan rad i stalno obrazovanje novih učenika, koji će proslaviti to glazbeno učilište daleko izvan granica domovine.